Urartu Krallığı ve Van Gölü
Urartu Kingdom and Lake Van
  1. Tez No: 574029
  2. Yazar: MUHAMMET AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RABİA AKARSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Hem topografik yapısıyla hem de sert iklim koşulları ile ön plana çıkan Doğu Anadolu coğrafyasının ihtişamlı Krallığı, hâkimiyet kurmuş olduğu bölgede görkemli Urartu kaleleri inşa etmiştir. Uratu Krallığı'nın hâkim olduğu coğrafya, Van Gölü, Urmiye Gölü ve Sevan Gölü gibi büyük gölleri bünyesinde barındırır. Bu çalışmada Urartu Krallığı'nın bilinen son kralı Argisti oğlu Rusa'nın Van Gölü'nün kuzey batı kesiminde yer alan dar boğazda karşılıklı inşa ettirmiş olduğu Ayanis ve Adilcevaz Kaleleri arasında göl üzerinden olası bir bağlantının varlığı araştırılarak Urartu Krallığı ve Van Gölü ilişkisi ortaya konmaya çalışılmıştır. Van Gölü ve çevresi tarih boyunca önemli medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Gerek bölgede yaşayan devletlere gerekse sivil halka geçmişten günümüze maddi ve askeri birçok avantaj sağlamıştır. Bölge coğrafyasında daha önce farklı bilim disiplinlerinden uzmanların gerçekleştirmiş olduğu jeolojik, tektonik ve jeomorfolojik araştırmalar incelenmiştir. Bu çalışmada, söz konusu iki kale arasında yapılan karadan ve sualtından gerçekleştirilen araştırmalar, farklı bilim disiplinlerinin desteği ve Ortaçağ verileri ile birlikte değerlendirilip sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The magnificent kingdom of the Eastern Anatolian geography, which stands out with its topographic structure and harsh climatic conditions, built magnificent Urartian castles in the region where it dominated. The geography dominated by the Uratu Kingdom includes large lakes such as Lake Van, Lake Urmiye and Lake Sevan.Inthisstudy, the existence of a possible connection over the lake between Ayanis and Adilcevaz Castles, which was built by the son of Argisti, the last known king of Urartu Kingdom, in the narrow gorge in thenorth-westpart of Lake Van, was investigated and the relationship between Urartu Kingdom and Lake Van was investigated. Lake Van and its environs have been home to important civilizations throughout history. Both the states and civilians living in the region have provided many material and military advantages from the past to the present. Geological, tectonic and geomorphological investigations carried out by experts from different disciplines in the region were examined. Inthisstudy, there searches carried out by land and underwater between the two fortresses are evaluated and presented with the support of different science disciplines and medieval data.