Vortioksetin'in nosiseptif sistem üzerine etkisi: Hayvan deneyi çalışması
The effect of vortioksetine on the nociceptive system: An animal experimental study
- Tez No: 574028
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL KIVRAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Vortioksetin'in nosiseptif sistem üzerine etkisi: Hayvan deneyi çalışması Amaç: Ağrı önemli bir belirti olup kişinin yaşam kalitesini azaltabilir. Tedavisinde kullanılan birçok ajan vardır. Antideprasanlar ağrı tedavisinde kullanılan önemli ilaçlardandır. Ağrı yakınması olan kişilerde psikiyatrik hastalık birlikteliği sık görülmektedir. Birçok antidepresanın analjezik etkinliği olduğu gösterilmiştir. Vortioksetin çeşitli psikiyatrik bozukluklarda kullanılan antidepresandır ancak nosiseptif sistem üzerine etkisi bilinmemektedir. Bu çalışmada vortioksetinin nosiseptif sistem üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Yöntem: 40 tane fare ile her birinde 10 olmak üzere dört grup oluşturuldu. İlk gruba distile su, ikinci gruba 5 mg/kg, üçüncü gruba 10 mg/kg, üçüncü gruba 20 mg/kg dozlarında distile su içinde çözünmüş vortioksetin, intraperitoneal olarak enjekte edildi. Enjeksiyondan sonra her bir fare 30. ve 90. dakikalarda hot-plate'e konularak değerlendirildi. Farelerin arka ayaklarını yalama ya da sıçramaları için geçen süre ağrı eşiği olarak belirlendi. Farelerin zarar görmesini engellemek için 30 saniye içinde ağrı tepkisi göstermeyen fareler için deney sonlandırıldı ve ağrı eşiği 30 saniye olarak kabul edildi. Dunnett t testi ile her bir doz üzerinde sürenin etkisini, one way anova ile 30. ve 90. dakikalarda dozun etkisi değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The effect of vortioxetine on the nociceptive system: an animal experimental study Objective: Pain is a significant symptom that can cause a decrease in people's quality of life. There are many agents used in its treatment and antidepressants are one of the important ones. It is also common for people with pain to have psychiatric disorders. Many antidepressants have been shown to have analgesic activity. Vortioxetine is an antidepressant used in various psychiatric disorders, but its effect on the nociceptive system is unknown. The aim of this study was to investigate the effect of vortioxetine on nociceptive system. Method: A total of 40 mice were included in the study, and they were divided into four groups, each consisting of 10 mice. Group 1 was given distilled water whereas vortioxetine dissolved in distilled water was administered intraperitoneally to groups 2, 3 and 4 at a volume of 5 mg/kg, 10 mg/kg, and 20 mg/kg, respectively. Following the injection, mice were placed on the hot plate at 30 min and 90 min. The time taken to observe a hind paw licking or jumping was determined as the pain threshold. For mice that did not show hind paw licking or jumping response within 30 seconds, the experiment was terminated to prevent damage to the mice and the pain threshold was considered 30 seconds. Dunnett's test was used to evaluate the effect of time on the dose and one-way analysis of variance (ANOVA) was used to determine the effect of dose in 30 min and 90 min.