Airline rescheduling with aircraft unavailability period
Yerde kalan uçakların yeniden çizelgeleme problemi için bütünleşik bir yaklaşım
- Tez No: 574051
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SELİM AKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Hava yolu şirketleri uçuş çizelgelerini tüm kaynakların zamanında hazır olacağı ve uçuşların planlandığı gibi gerçekleşeceği varsayımı altında hazırlar; ancak bazı uçaklar mekanik aksaklıklar ve planlanmış bakımların beklenmedik şekilde uzaması sonucunda yerde kalır. Uçağın yerde kalmasıyla mevcut çizelgede meydana gelen sapmalar yüksek operasyonel maliyetlere ve yolcu memnuniyetsizliğine yol açar. Literatürde genel olarak önce uçak, devamında ise yolcu çizelgelerini onaran ardışık yaklaşımlar geliştirilmiştir. Bu çalışmada ise uçak ve yolcu onarımını birlikte ele alan, hava yolu şirketinin karını en çoklamayı hedefleyen bütünleşik bir yaklaşım önerilmektedir. İlk aşamada uçak onarımı için doğrusal olmayan karmaşık tamsayılı bir model geliştirilmiş ve konik programlama ile çözülmüştür. Bu modelde değişken seyir sürelerinden yararlanılarak uçuşlar için iptal ve yeniden rotalama kararları birlikte ele alınmıştır. Seyir sürelerinin kontrol edilebilir olması doğrusal olmayan yakıt tüketim ve CO2 emisyon maliyet fonksiyonlarını beraberinde getirmiştir. İkinci aşamada ise uçakların koltuk kapasitesi kısıtı altında her yolcu güzergahını bireysel olarak değerlendirilip onarım kararı veren bir yolcu onarım algoritması çalıştırılmakta ve uçuş iptali durumunda gerçekçi bir maliyet hesabı yapılmaktadır. Son olarak, bahsedilen aşamalar arasındaki entegrasyonu sağlamak için bütünleşik bir algoritma önerilmiştir. Bu bağlantı ilk aşamadaki atama değişkenlerinin sabitlenmesiyle sağlanmıştır. Geliştirilen bütünleşik yaklaşımın verdiği çözüm ile yerde kalan uçağın tüm uçuşlarının iptal edildiği temel çözüm karşılaştırıldığında maliyet ve onarılan yolcu sayısı açısından iyileştirmeler gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Airlines design their initial schedules under the assumption that all resources will be available on time and flights will operate as planned. However, some disruptions occur due to mechanical failures and unexpected delays of maintenance, making the aircraft unavailable for a certain period of time. These deviations from the initial plan result in high operational costs in addition to the serious inconveniences experienced by passengers. In the literature, it is a common practice to develop sequential approaches at which aircraft and passenger recovery problems are consecutively handled. In this study, we address them simultaneously and propose an integrated math-heuristic framework with an aim to maximize the profit of the airline. In the first phase, we develop a nonlinear mixed integer optimization model for aircraft recovery and utilize conic programming approach to mitigate computational difficulty. We incorporate cancellation and re-routing decisions for flights utilizing cruise time controllability which results in nonlinear fuel burn and CO2 emission cost functions. In the second phase, we develop a passenger recovery algorithm that makes individual itinerary based recovery decisions under the seat capacity restrictions and provide realistic cancellation cost formulations. Lastly, we propose an integrated search algorithm to maintain the integration between two phases through fixing assignment variables in the first phase. We compare the performance of the proposed algorithm to the base policy where all disrupted flights are directly cancelled. We observe improvements in terms of profit and the number of overnight passengers.