Delay propagation and its implications in airline operations
Rötar yayılımı ve havayolu operasyonlarına etkileri
- Tez No: 692558
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER BİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Oldukca rekabetci olan havayolu sektorunde bulunan havayolu ̧sirketleri gelirlerini, hizmet duzeylerini, ve musteri memnuniyeti seviyelerini arttırmaya ̧calısmaktadır. Tarife planlaması, havayolu ̧sirketlerinin hedeflerine ulasması icin ̧cok ̈onemli bir operasyondur. Sirketler tarifelerini planlarken herhangi bir aksaklık olmayacagını beklerler. Ote yandan hava kosulları, ucaklardaki arızalar, trafik ve guvenlik sorunları gibi pek cok olay operasyonların aksamasına neden olur. Rotarı tamamen engellemek imkansız olsa da, rotarın yayılmasını azaltmanın yolları vardır. Havayolu sirketleri rotar yayılımıyla basa cıkmak icin ucuslarının arasına atıl sure koyar. Bununla birlikte, atıl sure, ucak kaynaklarının verimsiz kullanımı anlamına gelir. Bu nedenle, ucus tarifesindeki atıl surenin ayarlanması, planlama departmanları icin oldukca ̈onemli bir gorevdir. Bu ̧calısmada, beklenen rotar yayılımını azaltmak icin ucus zamanını yeniden duzenleme ve ucak gorev degisimi metodları kullanılmıstır. Bu iki secenek uygulanarak, tarifedeki planlanan atıl sure, rotarı yaymaya egilimli ucuslarda kumelendirilir. Toplam atıl sure sabit tutularak rotarın olumsuz sonuclarının proaktif olarak azaltılması tezin asıl amacıdır. Tek katmanlı model, ̧cok katmanlı model ve ucak gorev degisiminin mumkun oldugu tek katmanlı model problemi modellemek icin kullanılmıstır. Ek olarak, uzun suren hesaplama suresinin yarattıgı problemlerin ustesinden gelmek icin, ucak gorev degisiminin mumkun oldugu tek katmanlı modele alternatif sezgisel bir model olusturulmustur. Modellerin uygulanması icin Turk Hava Yolları'nın ucus tarifesi kullanılmıstır. Sonuc olarak, planlanan atıl surenin maliyetini degistirmeden ucus tarifesini yeniden duzenleme yontemiyle azalmıs beklenen rotar yayılımı gozlemlenmistir.
Özet (Çeviri)
Airline companies try to increase their revenues, service level, and customer satisfaction in the competitive airline industry. Airline schedule planning is very crucial for airline companies to reach their objectives. While they are planning their schedules, they expect that there will be no disruption. On the other hand, there are plenty of incidences such as weather conditions, mechanical failure, traffic, and security issues that cause delays and disrupt the operations of an airline. Even though it is impossible to avoid the delay completely, there are ways to decrease the propagation of the delay. To cope with delay propagation, airlines put idle time between flights. However, idle time means inefficient use of aircraft resources. Thus, adjusting the idle time in the schedule is a critical task for planning departments in different aspects. In this study, flight time rescheduling and aircraft swapping are used to decrease the expected delay propagation. By applying these two options, the scheduled slack in the schedule is clus- tered at flights that are prone to propagate. It is aimed that the negative consequences of delay are reduced proactively while keeping total slack time in the schedule. Mathematical programming formulations the single layer model, the multi layer model, and the single layer model with swapping option are used. There is also an approximation for the single layer model with swapping option to overcome the computational issues. For the computational study, the flight schedule from Turkish Airlines is used. As a result, a decreased expected delay propagation is observed by rearranging the schedule without changing the cost of scheduled idle time.