21. yüzyılda mimari formu anlamak
Understanding the 21st century architectural form
- Tez No: 574052
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENGÜL ÖYMEN GÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Geçmişten bugüne mimari formun değişim süreci izlendiğinde, yapıların görsel ve işlevsel yükümlülüklerinin, süreçle birlikte ne denli değiştiği gözlemlenmektedir. Mimari form ise bu süreçte değişimini herkesin rahatlıkla izleyebileceği bir öğedir. Teknoloji, sosyal etkenler, mimari uygulama ortamındaki yenilikler, interdisipliner etkileşimler, görsel talepler, popüler kültür ve kentsel politikalara kadar pek çok etkenin, mimari ortamda ne denli söz sahibi olduğu bilinmektedir. 20.yy ile mimarlıkta artık yeni bir dil kendini göstermeye başlamış, mimari tasarım ortamı da tüm bu etkenlerden beslenerek güçlü bir değişime uğramıştır. Bununla birlikte mimari, her geçen gün değişmiş, dönüşmüş, yeniden yapılanmış ve kendine yeni ifade biçimleri edinmiştir. Çalışma, mimari formun bu yolculuğunda, değişip dönüşmesinde etken olan ve aynı zamanda üst okumalara imkan veren kavramları yorumlayarak sürece ışık tutmayı hedeflemiştir. Aynı zamanda form-kavram ilişkisini yakından ele alarak, süreçle ilgili yeni okumalara fırsat tanımış, mimari formun kendisinin bu kavramlara bir gösterge oluşturduğunu da ortaya koymayı hedeflemiştir. Bu bağlamda çalışmada; Giriş, Yapılan Çalışmalar, Kavramsal Bağlamda Mekan, Kavramsal Bağlamda Form, Bulgular ve İrdeleme, Sonuçlar ve Tartışmalar gibi bölümlerden oluşmaktadır. Sonuçlar ve Tartışmalar bölümünde sunulan öneriler yeni çalışmalara ışık tutması açısından değerlidir.
Özet (Çeviri)
The process of the architectural form can be studied from the past until today. The visual and functional conditions of structures have changed over time.. Architectural form is an element that can be easily observed by everyone in this process. Technology, social factors, innovations in architectural practice, interdisciplinary interactions, visual demands, popular culture and environmental policies as well as many factors in the architectural environment where the place has a say are read into the form. In the 20th century, architecture began to show itself in a new language, and the architectural design environment underwent a strong changes by feedings of all these factors. Together, the architecture has changed, transformed and acquired new forms of expression. The study aims to shed light on the commentators who have changed and transformed the architectural form on this line. At the same time, the process of collecting the form-concept relationship has given opportunity to new readings about the process, and the study aims to set the target of the architectural form itself as an indicator of these concepts. This directory is; Introduction, Structured Studies, Space in Conceptual Connections, Form in Conceptual Context, Results and Discussions.