İstanbul ilinde trafik kaza ve yoğunluk analizlerinin açık kaynak kodlu CBS yazılımları ile yapılması
An analsis of traffic accidents and congestions in Istanbul using open sources software packages
- Tez No: 574053
- Danışmanlar: PROF. DR. TAŞKIN KAVZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Coğrafya, Mühendislik Bilimleri, Science and Technology, Geography, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre Türkiye'de yıllık bir milyonunun üzerinde trafik kazası gerçekleşmektedir. 2017 yılı verilerine göre bu kazaların 182.669 tanesi ölümlü ve yaralanmalı kaza olarak kayıtlara geçmiştir. Kazaların 7.000'den fazlası ise ölüm ile sonuçlanmıştır. Çalışma alanı olan İstanbul'da 4.061.725 adet motorlu kara taşıtı bulunmaktadır. İstanbul ili hem motorlu kara taşıtları sayısı bakımından hem de trafik kazalarının oluşma miktarı bakımından Türkiye'nin en büyük oranına sahip ilidir. Bu çalışmada, Emniyet Genel Müdürlüğünden temin edilen 2017 yılı trafik kaza verileri mevsimsel, günlük, saatlik olarak incelenmiştir. Trafik kaza noktaları, trafik sinyalizasyon noktaları, Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) noktaları verileri PostgreSQL programında depolanmıştır. Bu veriler QGIS programı ile analiz edilmiş ve GeoServer veri sunucusu üzerinden sunularak, OpenLayers kütüphanesi ile web uygulaması üzerinde verilerin sorgulanabilir yapıda paylaşıma açılarak kullanılabileceği gösterilmiştir. Kayıtlara geçmiş tüm trafik kazaları gerçekleştiği kusur durumlarına göre sınıflandırılarak detaylı şekilde görsel ve istatistiksel analizler yapılmıştır. Trafik kazalarının yoğun olarak gerçekleştiği yerlerin tespit edilebilmesi için noktasal yoğunluk analizi yapılmıştır. Trafik kazalarının yoğun olarak gerçekleştiği yerler ile trafik sinyalizasyon noktaları ve Elektronik Denetleme Sistemi'nin bulunduğu yerler birlikte analiz edilerek kaza oluşması noktasında İstanbul il sınırlarındaki sorunlu alanlar tespit edilmiştir. Bu sorunlu alanlar içerisinde noktasal yoğunluk analizinde tespit edilen en yüksek değerlere göre 10 bölge detaylı incelemeye alınmıştır. Kazaların sıklıkla meydana geldiği lokasyonların hız limitleri, kavşak noktalarına yakınlık, trafik ve EDS noktalarına yakınlık vb. kriterlere göre analizleri yapılarak kazaların oluşumundaki temel etmenler tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu analizler ölümlü ve yaralanmalı kazalar için yapılarak neden sonuç ilişkisi kurulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
According to the data obtained from the Security General Directorate, over one million traffic accidents occur per year in Turkey. As of 2017, 182.669 of these accidents were recorded as fatal and injured accidents, and unfortunately, more than 7.000 accidents resulted in death. There are 4.061.785 vehicles in Istanbul. It is the province with the largest proportion in Turkey in terms of both the number of vehicles and traffic accidents. In this study, the traffic accidents data recorded in 2017 and acquired from the Security General Directorate were examined on seasonal, daily and hourly bases. Traffic accident points, signaling points, Electronic Control System points data are stored in PostgreSQL program. It was shown that traffic accident data can be easily published on a web application in questionable structure with OpenLayers library by analyzing these data by QGIS program and presenting via GeoServer data server. All recorded traffic accidents were examined in detail with visual and statistical analyses by classification according to defect conditions. Point density analysis was performed in order to determine the places where traffic accidents frequently occurred. The problematic areas in the provincial border of Istanbul were identified at the point of accident by analyzing together the areas where traffic accidents occurred, traffic signaling points and the areas where they have Electronic Control System. In these problem areas, 10 regions were examined in detail according to the highest values determined in point density analysis. The basic factors in the occurrence of accidents were analyzed according to the several criteria including speed limits of accident locations, proximity to junction points, proximity to traffic and Electronic Control System points etc. These analyses were carried out for fatal and injured accidents and a cause and effect relationship was investigated for ten locations where traffic accidents occurred in 2017.