Pamuklu kumaşlarda ınkjet baskının yüzey üzerindeki etkisi
The effect of inkjet printing on surface in fabrics
  1. Tez No: 574090
  2. Yazar: MERİH KÜPELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR GÖKLÜBERK ÖZLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bir giysinin üretiminde öncelikle seçilen kumaşın dokuma özelliği, kalıp, dikiş vb. teknik unsurlar önem taşımaktadır. Kumaşın rengi ve desenin giysi modeline uygun olması ise bu teknik unsurları takip eden estetik niteliklerdir. Giysi tasarımında estetik niteliklerin bir araya getirilmesiyle görsel ifadeler oluşmaktadır. Günümüzde bilgisayar destekli teknolojiler sayesinde giysi tasarımında etkili olan görsel ifadeler modeli ve tarzı belirlenmiş giysilerde anlık olarak bir araya getirilerek deneme yapılabilmektedir. Ancak bilgisayar teknolojileriyle bir yüzey üzerinde baskı ile oluşturulacak desen; baskı yapılan kumaşın cinsi, dokuma özelliği, rengi ve kullanılan boyanın cinsine bağlı olarak nihai görünümde kendini göstermektedir. Bu araştırmanın amacı, dijital baskı yöntemlerinden biri olan mürekkep püskürtmeli (inkjet) baskı yöntemini kullanarak pamuklu kumaşlara uygulanan baskının sonucunu dokuma özelliği ve renk değişkenlerine göre görünüm açısından değerlendirmektir. Bu araştırmada, inkjet baskı yöntemi ile bu yöntemde kullanılan boya, kumaşa yapılan ön işlemler ve bitim işlemi, uygulanan desen sabit tutularak patiska, poplin, Şile bezi, saten, pike ve süprem kumaşlarda beyaz ve siyah renkli yüzeylere yapılan baskıların genel görünümü karşılaştırılarak incelenmiştir. Bu uygulama sonucunda, inkjet baskı yöntemiyle yapılan baskının görünümünün, seçilmiş kumaşların rengine, cinsine, dokuma özelliğine ve kalınlığına göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
During the production of a garment, technical elements such as pattern, stitch, and fabric property are important. The color of the garment and suitability of the pattern to the garment model are aesthetical properties that follow these technical elements. Visual expressions are formed by bringing the aesthetical properties together during garment design. As of today, thanks to computer aided technologies, the visual expressions of garment designs with determined model and style can be gathered up instantaneously and test can be done. However, the pattern to be created by printing on a surface with computer technologies depends on the type of dye and the type, color, and weaving property of the fabric to be printed in the final view. The purpose of this research is evaluating the result of printing applied to cotton fabrics in terms of view according to fabric type and weaving property variables by using inkjet printing method which is one of the digital printing methods. In the research, the prints over white and black colored surfaces are analyzed in the aspect of general view on calico, poplin, gauze, satin, as well as piqué and single jersey fabrics by inkjet printing method while the used dye, the performed pretreatments and the finishing treatment on the fabric, the applied pattern in that method remains fixed. As a result of these application, it is found that the printing view that is made by inkjet printing method differs from the type, weaving property and thickness of the chosen fabrics.