Kültürel sermaye bağlamında club müziği: İzmir 1888 örneği
Club music in the context of cultural capital: The case of İzmir 1888
- Tez No: 574091
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FIRAT KUTLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Sosyoloji, Music, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çalışma, İzmir'in Alsancak semtinde dokuz yıldır konumlanan 1888 club'ta elektronik dans müziği (edm) özelindedir. Elektronik dans müziği, elektronik müzik ya da club müziği diye adlandırılan türü icra eden performansçılara Disc Jokey (dj) denir. Dj'ler performans için hazırlık yaparken kültürel sermayelerini kullanarak hem setleri hazırlar, hem de bu sayede scene içerisinde konumlanırlar. Parçaları en etkin şekilde kullanabilen ve samimi görülen kişi scene içerisinde en çok tutulan dj'dir. Kültürel sermaye dj'lerin sadece setleri/müziği üretme sırasında değil, performans sırasında da ortaya çıkar. Bu sırada kullanılan müziksel kodlar dışında, el ve kol hareketleri, kıyafet kodları, aksesuarlar, mapping gibi müzik dışı unsurlarla da kendilerini gösterirler. Scene içerisinde nesneleşmiş kültürel sermayeyi elinde bulunduran kişilere“digger”denilir. Bu kişiler kenarda köşede kalmış, az bilinen ya da bilinmeyen müziklerin plak, kaset, cd'lerini bulmaya çalışıp koleksiyon yapan kişidir. 1888'de müzik yapmış guest dj'ler, mekan sahipleri ve organizatörlerle görüşme ve club içerisindeki performans gözlemleri esas verileri oluşturmaktadır. Ek olarak bahsedilen kişi ve mekanın sosyal medya hesapları üzerinden etkileşimleri ve dj'lerin internette yayınladığı setleri de veriler arasındadır. Ayrıca burada kendi içlerinde oluşturdukları bir jargon olduğunu belirtmek gerekir. Çalışma içerisinde bunlar anlaşılır olması için Türkçeleştirilse de birçoğu scene içerisindeki kullanımları açısından orijinal hali ile bırakılacaktır. Bu bağlamda etnografik verinin kristalleştirilmesi için sosyoloji literatüründen kültürel sermayeyi çağırmak uygun olacaktır. Pierre Bourdieu'nun sosyal bilimlere kattığı bu kavram kısaca; statünün ve iktidarın devamlılığını meşrulaştıran, bilgi ve fikirler biçimindeki servettir. Scene içerisinde kültürel sermaye ile ortak söylem ve pratikler oluşmaktadır. Dj'ler, organizatörler, mekan sahipleri ve dinlerkitle kültürel sermayeleri sayesinde scene'in temellerini oluştururken, İzmir'e özgü yerel bir sound da ortaya çıkar. Özellikle bu müziği icra eden dj'ler kültürel sermayelerini bir prestij olarak kullanır ve scene içerisinde önemli bir konuma yerleşir. v Çalışmada ilk bölümde kavramsal çerçevenin anlaşılır olması için, Pierre Bourdieu ve kavramları üzerinde durulacak, ikinci bölümde ise alan çalışması olan Club Scene kavramsal çerçeve ile bütünleştirilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The study is focused on electronic dance music (edm) at 1888 club which has been located in Alsancak district of İzmir for nine years. The so-called electronic dance music, electronic music or club music's performers are called Disc Jokey (dj). While djs are preparing for their performance, they both prepare sets by using their cultural capital and position themselves in the scene. The one, who can use the pieces in the most effective way and is seen as sincere, becomes the most popular dj in the scene. Cultural capital arises not only during the production of their sets/music but also during the performance djs show themselves by non-music codes such as hand and arm movements, dress codes, accessories and mapping except that musical codes. In the scene, people who possess objectified, capital are called as“digger”. They are the people who try to find vinlys, tapes, cds of lesser known or unknown music. Interviews with guest djs who performed music in 1888, venue owners, organizers and performance observations within the club are the main data. In addition, the interaction of the mentioned person and place through social media accounts and the sets of dj's published on the internet are also among the datas. It should also be noted here that there is a jargon created within themselves. Although these are translated into Turkish for clarity, many of them will be left in their original form in terms of their use within the scene. In this context, it would be appropriate to call cultural capital from the sociology literature for the crystallization of ethnographic data. This concept which Pierre Bourdieu added to social sciences is, in short, wealth in the form of knowledge and ideas that justifies the continuity of status and power. The scene consist of common discourse and practices with cultural capital. Owing to djs, organizers, venue owners, audience's cultural capital emerge the local sound unique to İzmir. In the first part of the study, Pierre Bourdieu and his concepts will be discussed in order to understand the conceptual framework, in the second part, that field work, conceptual framework will be tried to be integrated.