Ortaokul öğrencilerinin algılarına göre (TEOG) sınav başarısını etkileyen sosyo-kültürel ekolojinin incelenmesi: Gaziantep, Şahinbey örneği
An investigation of the socio-cultural ecology of (TEOG) success based on student perceptions: A case study
- Tez No: 574098
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SEMİH SUMMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırmanın amacı; TEOG 1 Sınavı'na giren öğrencilerin bu sınavdan hareketle akademik başarılarını nasıl açıkladıklarını anlamaya çalışmak ve buna dayalı olarak bazı sonuçlara ulaşmaktır. Araştırma, 2015-2016 eğitim-öğretim yılında Gaziantep'te bir kamu ortaokulunda öğrenim gören 8. sınıf öğrencileriyle (n=30) gerçekleştirilmiştir. Nitel araştırma türlerinden örnek olay (durum çalışması) deseninde incelenen ve amaçlı örneklem kullanılarak elde edilen veriler, içerik analiziyle çözümlenmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulardan bazıları şöyledir: Başarı kaynaklarını en çok“kendisi”yle açıklayan alt, orta ve üst düzeyde başarılı öğrenciler; daha çok test çözme, genel konu tekrarı gibi çalışma yöntem-şekilleriyle dershane/birebir desteğini başarılarının nedeni olarak görme eğilimindedirler. Lise-üniversite hedeflerinin akademik başarılarını olumlu etkilediğini belirten üç düzey öğrenci grubu, başarı yeterliklerini ve bunu arttırma yaklaşımını kendilerinden kaynaklanan bir iç sebeple açıklama eğilimindedirler. Sonuç olarak“ akademik başarı olgusu”nun, öğrencinin içinde bulunduğu sosyo-kültürel ekoloji içinde oluşan bütünsel (çok boyutlu) bir örüntünün önemli bir yan ürünü olduğu yargısına varılmıştır. Böylece, çağdaş yönetim yaklaşımlarının bir gereği olarak, eğitim örgütlerinin amaçlarını gerçekleştirmede örgüt içi dinamiklerin yanı sıra dış çevredeki etkenleri de yönetimin konusu olarak görmeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to understand how students who take TEOG ( Middle School Transition Examination) 1 Exam explain their academic success, within their immediate socio-cultural ecology, based on their perceptions. The study was conducted with 8th grade students (n = 30) who were attending a public secondary school in Gaziantep during the academic year 2015-2016. The research was designed as a qualitaive case study. The data were collected from a sample of participants reached via purposeful sampling. The data were analyzed by using content anlaysis technique. Findings of the study revealed that“lower, middle and upper level achievers”who mostly explain their achievement by themselves, tend to see classroom practice / one-on-one support as the underlying cause for their success and highligh the methods- such as solving test questions and making general revisions frequently. Top-level students, on the other hand, tended to explain their success by making regular revisions of the content of subjects. All the three-level students stated that their high school-university goals positively affected their academic achievement. It can be concluded that“academic success”is indeed a cumulative byproduct of the parameters embedded within the immediate“socio-cultural ecology”of the individual student. Thus, as mandated by contemporary management approaches, educational organizations must recognize the importance of incorporating external parameters, together with internal organizational dynamics into managerial processes.