İzmir'de yaşayan kadınların yası anlamlandırma ve başa çıkma biçimleri: Dini perspektif
Meaning making and coping strategies of women living in İzmir: Religious perpective
  1. Tez No: 574097
  2. Yazar: TUĞBA GÜL CANSEVER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAD KISA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma, İzmir'de yaşayan ve aile yakını kaybı deneyimleyen 30-45 yaşları arasında 7 kadının, kaybı nasıl anlamlandırdıklarını, yas sürecini nasıl deneyimlediklerini ve kayıp ile nasıl başa çıktıklarını dini perspektiften incelemeyi amaçlamaktadır. Özel amacı, katılımcıların anlamlandırma ve başa çıkma stratejilerini dini perspektiften incelemek olan bu araştırmada, katılımcıların tamamının Müslüman olmasına dikkat edilmiştir. Araştırmanın verileri, 7 kadın ile yapılan yarı-yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmış olup, araştırmanın yürütücüsü tarafından yorumlayıcı fenomenolojik yöntemi ile analiz edilmiştir. Analizler, İzmir'de yaşayan ve yakın kaybı deneyimleyen kadınların, kaybı anlamlandırma, yası deneyimleme ve başa çıkma süreçlerine dair 12 tema açığa çıkarmıştır: (1) ölen kişinin kim olduğu, (2) kaybın ardından yaşanan semptomlar, (3) cesede yüklenen anlam, (4) kaybedilen kişinin geçmiş yaşamı: psikolojik fizyolojik, (5 )ölen kişinin pozitif özellikleri, (6) tamamlanmamış hayat ve hayaller, (7) aile dinamiklerindeki dönüşüm, (8) yakın kaybında nesneye yüklenen anlam, (9) kadın ve yas, (10) kayıp yaşayan kişinin sorumluluğu: rahatlatma, (11) dini başa çıkma stratejisi, (12) sosyal başa çıkma stratejisi.
Özet (Çeviri)
This research aims to investigate how women living in İzmir who lost their close relatives make sense of loss, experience mourning, and deal with loss of close family member from a religious perspective. As the primary aim of this research is to examine the meaning making and mourning process of these women from a religious perspective, we paid attention to that the participants of this study are Muslim women. The participants were 7 women, between the ages of 30-45 who has lived in İzmir. The daha of this study were collected through semi-structured individual interviews with these 7 women, and analyzed bu using Interpretive Phenemological Analysis. The analysis revealed 12 themes: (1) identity of the lost family member, (2) psychollogical symptoms following the loss, (3) the meaning attached to the corpse, (4) the life of the lost family member: psychological and physiological, (5) the positive features of the lost family member, (6) uncompleted lives and hopes, (7) the transformation of the family dynamics, (8) the meaning attached to the object, (9) mourning and women, (10) the responsibility of the women who lost their close relative, (11) religious coping strategies, (12) social coping strategies.