Gestalt psikolojisinde yer alan algıda tamamlama ilkesinin seramik tasarımında uygulanması
The application of the principle of closure in perception in gestalt psychology in ceramic design.
- Tez No: 574120
- Danışmanlar: DOÇ. EFE TÜRKEL
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Gestalt, parça ve bütünü anlamlı hale getirmeye yarayan çeşitli algı ilkelerinden oluşan bir kuram ve yaklaşımdır. Temel olarak bütünün parçalardan oluştuğu, fakat algılamanın tam ve doğru olarak gerçekleşebilmesi için bütünün de kavranması gerektiği kabul edilir. Dolayısıyla algı bakımından parçanın da bütünün de bir anlamı olduğu, bu kuramda önemli bir yere sahiptir. Max Wertheimer, kuramın kurucusu olmakla birlikte, Wolfgang Köhler ve Kurt Kofka gibi başka araştırmacıların da kurama katkıları olmuştur. Araştırmaların geneli görsel algıya dayansa da, psikologlar bu kuramı çeşitli davranış biçimlerini analiz etmek için de kullanmaktadırlar. Bu yönüyle gestalt, salt bir algı ilkeleri yığını değildir. Bu sayede, sanatçılar da gestaltı eserlerinde kullanabilmişlerdir; çünkü bazı eserler salt bir tasvir amacı taşımazlar. Onlar, aynı zamanda çeşitli kavramlarla ve bağlamlarla farklı anlam katmanlarını da inşa ederler. Bu çalışmada, gestalt ilkelerinden olan algıda tamamlama ilkesinin, seramik eserlerdeki uygulamaları konu edinilmiştir. Çeşitli kavramlar ve bağlamlar birlikteliği ile ele alınan eserlerde, başta algıda tamamlama ilkesi olmak üzere diğer gestalt ilkeleri de kullanılmıştır. Gerek eserlerin isimleri, gerekse gestalt bağlamında algıda tamamlama ilkesinin kullanımı dolayısıyla, eserlerin kavramsal düzeyde sorgulamaları yapılmış, böylelikle hem kuramın uygulama açısından eserlerdeki karşılıklarına, hem de öznel yorumlara yer verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Gestalt is a theory and approach that consists of various principles of perception to make the piece and the whole meaningful. In this theory, it is generally accepted that the whole is composed of parts, but the whole must be grasped in order for the perception to be fully and accurately realized. Therefore, it has an important place in this theory that the whole part has a meaning in terms of perception. Max Wertheimer is the founder of the theory, but on the other hand, other researchers such as Wolfgang Köhler and Kurt Kofka also contributed to the theory. Although most of the research is based on visual perception, psychologists use this theory to analyze various behaviors. In this respect, gestalt cannot be a mere stack of perception principles. It is also a theory that artists can use in their works, because some artifacts are not purely illustrative. They also construct different layers of meaning with various concepts and contexts. In this study, the principle of completion in the perception of gestalt, which is one of the principles of gestalt, has been studied in ceramic works. Various gestalt principles, including the principle of completion in the perception, were also used in the works, which were discussed together with various concepts and contexts. Both the names of the works and the use of the principle of completion in perception in the context of gestalt tried to question the works on the conceptual level so that both the responses of the theory in the works and the subjective interpretations of the artist were tried to be included.