İş hukukunda deneme süresi
Probation period in labor law
- Tez No: 979959
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER EKMEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, deneme süreli iş sözleşmelerinin kurulması, sona ermesi, iş sözleşmesine etkileri ve doğurduğu hukuki sonuçların kapsamlı biçimde incelenmesidir. Bu çerçevede deneme süresi kavramına ilişkin teorik temel ortaya konulmuş; kavramın hukuki niteliği ve diğer hukuki müesseselerden farkları ele alınmıştır. Deneme süresinin uzunluğunun belirlenmesi, sözleşmenin askıya alındığı dönemlerin deneme süresine etkisi, aralıklı çalışmalarda ve üçlü iş ilişkilerinde deneme süresi kararlaştırılması, deneme amacının belirli süreli iş sözleşmelerine dayanak teşkil edip etmeyeceği gibi meseleler değerlendirilmiştir. Bunun yanı sıra, taraflara tanınan fesih yetkisinin kapsamı ve sınırları, bu yetkinin kullanımı sırasında ortaya çıkabilecek ihtilaflı durumlar çerçevesinde değerlendirilmiş; feshi ihbar süresi kararlaştırılması, iş güvencesi hükümleri ile çatışması, cezai şart, eğitim giderlerinin talep edilebilirliği, rekabet yasağı kaydı, işverenin eşit davranma borcu ile hakkın kötüye kullanılması gibi hususlar da çalışmada yer almıştır. İnceleme yalnızca 4857 sayılı İş Kanunu ile sınırlı kalmamış; Türk Borçlar Kanunu, Deniz İş Kanunu, Basın İş Kanunu, Mesleki Eğitim Kanunu ve Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamında yer alan ilgili hükümler de dikkate alınmıştır. Son olarak, deneme süresinde sendikal haklar, deneme süresinin toplu iş sözleşmeleri ile belirlenmesi, toplu iş sözleşmesi kapsamından çıkan deneme süresindeki işçinin durumu, toplu iş sözleşmeleri ile deneme süresindeki işçilere ilişkin farklı düzenlemeler yapılması gibi toplu iş hukukuna ilişkin çeşitli meseleler de çalışmada incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study offers a comprehensive analysis of probationary employment contracts, focusing on their formation, termination, effects on the employment relationship, and resulting legal implications. It sets out the theoretical foundation of the probationary period, examines its legal nature, and distinguishes it from other legal institutions. The research addresses issues such as determining the length of the probationary period, the impact of contract suspension on its duration, arrangements in intermittent or tripartite employment, and whether the probationary purpose can justify fixed-term contracts. It further analyzes the scope and limits of the parties' termination rights, including related disputes over notice periods, conflicts with job security provisions, penalty clauses, recovery of training expenses, non-compete agreements, the employer's duty of equal treatment, and abuse of rights. The study goes beyond the scope of the Labor Act No. 4857, incorporating relevant provisions from the Turkish Code of Obligations, the Maritime Labor Act, the Press Labor Act, the Vocational Education Act, and the Private Education Institutions Act. Finally, it examines collective labor law aspects, such as trade union rights during probation, determination of probationary periods in collective agreements, the status of probationary employees excluded from such agreements, and differentiated regulations for probationary employees within collective agreements.