Türk Medeni Hukukunda nafakalar
Alimonies in Turkish Civil Law
  1. Tez No: 574139
  2. Yazar: NESLİHAN ULUSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURŞEN AYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Tez çalışmamızın konusu 4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu'nda düzenlenen nafaka çeşitleridir. Türk Medeni Kanunu'nda yer alan nafaka türleri bakım nafakası ve yardım nafakası olmak üzere iki gruba ayrılır. Bilimsel çalışmamızda bakım nafakası çeşitleri olan tedbir nafakası, iştirak nafakası ve yoksulluk nafakası ile yardım nafakasının başlangıcı, şartları, kullanılması, süresi, sona ermesi ve usulüne ilişkin bilgileri güncel haller, uygulamada karşılaşılan durumlar ve Yargıtay kararları ışığında ayrı ayrı incelenmiştir. Çalışmamızın ilk bölümünde nafaka kavramı, hukuki niteliği ve nafakanın özelliklerine ilişkin bilgilere yer verilmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde nafaka çeşitlerinden bakım nafakası türü olan tedbir nafakası kavramı, hukuki niteliği ile nafakanın boşanma davası sürecinde ve boşanma davası öncesinde talep edilebileceği haller ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Çalışmamızın üçüncü bölümünde evlilik birliğinin sona ermesinden dolayı yoksulluğa düşecek olan eşi korumaya yönelik olarak düzenlenen bakım nafakası çeşitlerinden yoksulluk nafakası incelenmiştir. Yoksulluk nafakasının şartları, başlangıcı ve bilhassa güncel olarak nafakanın süresine ilişkin doktrinsel ve tartışmalı konulara yer verilmiştir. Çalışmamızın dördüncü bölümünde boşanma ve ayrılık sonucunda velayet hakkı kendisine verilmeyen tarafın, müşterek çocuğun bakım giderlerine mali gücü oranında katılmasını sağlayan nafaka türlerinden iştirak nafakasına ilişkin bilgilere yer verilmiştir. İştirak nafakası bakım nafakası çeşitlerindendir. Bu nafakanın başlangıcı, süresi, sona ermesi ve usulüne ilişkin bilgiler Yargıtay kararları ışığında detaylı olarak açıklanmıştır. Çalışmamızın son bölümünde nafaka çeşitlerinin ikinci grubu olan yardım nafakası incelenmiştir. Türk Medeni Kanunu'nda düzenlenen belirli derecedeki kan hısımlarından yardım edilmediği takdirde yoksulluğa düşecek olan yakınlarının isteyebileceği nafaka türü olan yardım nafakası tezimizde ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Yardım nafakasının niteliği, nafaka yükümlüleri ve alacaklıları ile sırası, sona ermesine ilişkin bilgilere yer verilmiştir. Ayrıca yardım nafakasının iştirak nafakası ile ilişkisi konusu üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis study is the types of alimony regulated in The Turkish Civil Code numbered 4721. The types of alimony included in Turkish Civil Code are divided into two groups as care alimony and assistance alimony. In our scientific study; the beginning, use, conditions, duration, expiry and procedure of the temporary alimony, child maintenance and welfare allowance as the types of care alimony, and assistance alimony have been examined separately in the light of current situations, situations encountered in practise and decision of the Cassation Court. In the first part of our study, the concept of alimony, its legal character and its qualities have been included. In the second part of our study, the concept of temporary alimony which is a type of care alimony, its legal character and the situations that the temporary alimony could be requested during the process of divorce case and before divorce case have been explained in detail. In the third part of our study, welfare allowance which is a type of care alimony and regulated to protect the spouse who will become impoverished due to the end of the conjugal union has been examined. The conditions and the beginning of the welfare allowance and in particular, current doctrinal and controversial issues regarding the duration of the welfare allowance have been included. In the fourth part of our study, the child maintenance that enables the party who had not be granted right of custody as a result of divorce and judicial separation, to participate in the maintenance expenses of the mutual child at the rate of financial power has been included. The child maintenance is a type of care alimony. The information about the beginning, duration, expiry and procedure of this alimony have been explained in detail in the light of decision of the Cassation Court. In the last part of our study, the second group of the alimony types, assistance alimony has been examined. The assistance alimony which is a type of alimony that a certain degree blood relatives regulated in Turkish Civil Code who would fall into poverty if they were not assisted could request has been discussed in detail in our thesis. The information about character of the assistance alimony, statutory duties to furnish maintenance and maintenance creditors and rank, expiry of the assistance alimony have been included. In addition, the relationship between assistance alimony and child maintenance has been discussed.