Türk hukukunda iştirak nafakasının belirlenmesi ve değiştirilmesi
Determination and modification of participation alimony in Turkish law
- Tez No: 1007513
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE UZUN KAZMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Müşterek çocuğun eğitim ve bakım giderleri, anayasal düzeyde korunan bir değer olması sebebi ile hem ahlaki hem de hukuki bir yükümlülük olarak değerlendirilmiştir. Soybağının kurulduğu andan itibaren anne ve baba, müşterek çocuğa karşı bakım yükümlülüğünü yerine getirme zarureti altındadır. Tezimizde de bu doğrultuda 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'nda düzenlenen bakım nafakalarından iştirak nafakası kapsamlı bir biçimde ele alınmıştır. Tezin ilk kısmında genel olarak iştirak nafakası, diğer nafakalar ile bir arada incelenmiş ve farkları ortaya konulmuştur. Akabinde iştirak nafakasının hukuki niteliği ile nafaka alacaklısı, yükümlüsü ve süresi incelenmiş; tezimizin asıl konusu olarak iştirak nafakasının belirlenme ve değiştirilme koşullarına değinilmiştir. İştirak nafakasının tayininde müşterek çocuğun üstün yararı ile iştirak nafakası alacaklısı ve yükümlüsünün ekonomik durumları Yargıtay içtihatları ışığında değerlendirilmiştir. Ayrıca iştirak nafakasının müşterek çocuğun üstün yararı gözetildiğinde kamu düzenine ilişkin olması sebebi ile tarafların yargılama esnasındaki taleplerinin nafaka tayinindeki durumu ve hâkimin talep edilenden daha fazla iştirak nafakası hükmedip hükmedemeyeceği tartışılmış, uygulamada karşılaşılan sorunlara çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The education and maintenance expenses of the common child are considered as both a moral and legal obligation, as they are values protected at the constitutional level. From the moment the legal bond of parentage is established, both parents are under the obligation to fulfill this duty towards their common child. Accordingly, this thesis comprehensively examines child support, which is one of the maintenance obligations regulated under the Turkish Civil Code No. 4721. In the first part of the thesis, participation alimony is analyzed in general terms together with other types of maintenance and their differences are highlighted. Subsequently, the legal nature of participation alimony, as well as its creditors, debtors, and duration, are examined. The main focus of the thesis is on the conditions for determining and modifying participation alimony. In this context, the best interests of the child and the economic conditions of both the obligee and the obligor are evaluated in light of Court of Cassation (Yargıtay) decisions. Furthermore, considering that participation alimony concerns the public order due to the principle of the child's best interest, the study discusses the role of the parties' claims during the trial process and whether the judge may rule for an amount higher than that requested. Finally, practical problems encountered in judicial practice are analyzed, and solution proposals are presented.