Türk hukukunda tedbir nafakası
Temporary alimony in Turkish law
  1. Tez No: 348164
  2. Yazar: PEMBE ÖZDEMİR KOL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HURİYE REYHAN DEMİRCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
?Türk Hukukunda Tedbir Nafakası? konulu çalışmamızda, hukuk sistemimiz ve uygulamamızda büyük önem arz eden tedbir nafakasının bütün yönleriyle ele alınıp incelenmesi hedeflenmiştir. Çalışmamızın ilk bölümünde, nafaka kavramı ve nafakanın tarihçesi ile nafakanın hukukî niteliği üzerinde durulmuştur. Ayrıca nafaka alacağının kendine has özellikleri açıklanmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünde, çalışmamızın esas konusu olan tedbir nafakası kavramı, tedbir nafakasının hukukî niteliği, talep edilebileceği haller ayrıntılı şekilde açıklanmıştır. Ayrıca bakım nafakasının bir türü olan tedbir nafakasının diğer bakım nafakalarından ve yardım nafakasından farklı yönlerine değinilmiştir. Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise, tedbir nafakasına uygulanacak usûl hükümleri anlatılmıştır. Bu kapsamda tedbir nafakasının başlangıcı, sona ermesi, miktarının belirlenmesi ve diğer usûl hükümlerine değinilmiştir. Yine bu bölümde Milletlerarası Özel Hukuk ve Usûl Hukuku Hakkında Kanunda tedbir nafakasına uygulanacak hukuk ve nafaka ile ilgili yabancı mahkeme kararlarının tanınması ve tenfizi konuları üzerinde de durulmuştur. Anahtar Sözcükler 1. Kanundan Doğan Borç İlişkisi 2. Nafaka Yükümlülüğü 3. Bakım Nafakası 4. Geçici Tedbir 5. Tedbir Nafakası
Özet (Çeviri)
In our study titled as ?Temporary Alimony in Turkish Law?, it is aimed to study The Temporary Alimony which means a great importance in our law system and implementation by handling all aspects of it. The concept of alimony and the history of it together with its judicial characteristics are focused in the first part of our study. Also the specific features of the Alimony Claim are explained. In the second part of our study, the concept of temporary alimony which is the main subject of the study, the judicial characteristics of temporary alimony, the situations in which it can be claimed are clarified in detail. In addition, the different aspects of the temporary alimony, which is also a type of maintenance alimony, from other maintenance alimonies and assistance alimony are mentioned. In the third part of our study, the procedure rules to be applied to the temporary alimony are explained. In this context, the beginning, ending, determination of the amount and other procedure rules are mentioned. The procedure to be applied to the temporary alimony in the law about The Private International Law and The Procedural Law and the recognition and enforcement of the foreign court decisions are also emphasised in this part.