Filtre üst tabakası olarak kayısı çekirdeği kabuğu parçalarının kullanılması konusunun incelenmesi
  1. Tez No: 57414
  2. Yazar: SITKI AKSOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM BAŞTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
XVI ÖZET Toplumların su ihtiyacı, gerek nüfus artışı ve gerekse kişisel tüketimin artması sonucu hızlı bir yükselme göstermektedir. Bu ihtiyaç artışını karşılamak üzere yeni tesislerin devreye girmesi yanında mevcut tesislerin, kaliteyi bozmadan veriminin arttırılması yoluna gidilmektedir. İşte bu safhada, çift yataklı sistemler, süzme periyodunu (iki yıkama arası) uzatarak filtre verimini arttırdıkları ve su kalitesini yükselttikleri için kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada ülkemizde, özellikle Malatya ve civarında bol miktarda bulunan kayısı çekirdeği kabuğunun (KÇK), içme suyu arıtımında bir kademe olan filtrasyon ünitesinde, filtre üst malzemesi olarak kullanılabilirliği, bulanıklık giderme verimi ve çekirdeğin yoğunluğu ile suda uzun süre kaldığında uğraması muhtemel değişiklikler incelenmiştir. Ayrıca kayısı çekirdeğinin ve antrasit kömürünün depoda kaldığı sürede uğradığı değişiklikler üzerinde durulmuştur. Deneylerde, 1) İnce kum + ince kayısı çekirdeği kabuğu, 2) İri kum + ince kayısı çekirdeği kabuğu, 3) İri kum + iri kayısı çekirdeği kabuğu, 4) İri kum + antrasit kömürü şeklinde dört tip malzeme grubu kullanılmıştır. Laboratuvar şartlarında kurulan çift tabakalı filtre modelinde, filtre üst malzemesi olarak kayısı çekirdeği kabuğu (KÇK) ve antrasit kömürü kullanılması hallerinde bulanıklık giderme verimleri ile geri yıkama sırasında bu malzemelerin kabarma davranışları incelenmiş ve sonuçlan çizelgeler ve grafikler şeklinde verilmiştir. Bu çalışma neticesinde kayısı çekirdeği kabuğunun, antrasit kömürü kadar, hatta daha avantajlı bir üst yatak malzemesi olduğu kanaatına varılmıştır. Kayısı çekirdeği kabuğu, piyasaya arz edilmesi halinde, çift yataklı filtrelerde başarılı bir şekilde kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
xvn SUMMARY Water conseption has incrcscd in paralel with population growth and personal demand increase. To cope with this increases new water treatment plants are coming under construction and excisting facilities' capacities arc being increased together with the quality upgrade. Because of these reasons dual media filters has come into use. The scope of this work is wether (he shell of stone of apricots could be used as upper layer media in dual media filters. This material is available in enough quantity in Malatya province and the vicinity. During the work, density of apricot stone shell was measured and durabitily against water affect was observed. This material stands agains air conditions much better than antracit coal and it doesn't get powdered, olso it stays in water practicably long period. The filtering mterial used in experiences includct 1) Fine sand + fine apricot stone shell 2) Coarce sand + fine apricot stone shell 3) Coarce sand + coarce apricot stone shell 4) Coarce sand + antracit coal In laboratory, on a bench scale filter apparatus, the apricot stone shells were used as an upper layer media and in turbidity removal, good results were obtained. In the same apparatus antrasit coal was also used and results were compared. Apricot stone shells behaved even better. In conclusion, it is believed that apricot stone shell is a very good upper-bed material for dual '? % media filter practices and in case it is presented in market will attract considarabbattantion. | A' r