Hekimoğlu Ali Paşa Külliyesi ve çevresi mimari değerlendirmesi
- Tez No: 57415
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
ÖZET İnceleme alanı olan Hekimoğlu Ali Paşa Külliyesi ve bitişiğindeki Abdal Yakup Tekkesi içinde yeralan eserler, yapıldıkları dönemlerin mimari özelliklerini yansıtmaları açısından önemli eserlerdir. Ancak bugün bakımsızlık, kötü kullanım, doğa koşullan sonucu bozulmaya uğramıştır. Tarihi eserlerimizi sokakları, bahçeleri, kubbeleri, minaresi, çatısı, duvar dokusu, sütunları, çeşmeleri vs ile yaşatmak için benzer çalışmalar yapılmalı ve bunlar yaşama geçirilmelidir. Yapılan çalışmada külliye ve tekkelerin geleneksel dokusunun oluşumunda etkili oton tarihi ve coğrafi etkenler incelenmiş, yapı malzemeleri, yaşama ve kullanma biçimleri mimari açıdan değerlendirilmiştir. Konu tek tek yapılar ölçeğine.indirgenmiş ve mimari eleman etüdierine de yer verilmiştir. Sokak dokuları, yapılanıl sokaklarla ve birbirleri ile olan ilişkileri de incelenmiştir. Bu amaçla külliye ve tekke ile ilgili koruma projesi oluşturulmalı ve bölgesel özelliklere uygun olarak tarihsel mekanlara yeni işlevler kazandırıp yapıların çevresi ile bütünleşmesi sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Hekimoğju Ali Paşa Ktlliiyesi and neighbouring Abdal Yakup Tekkesi are important places ot the lüstorical Peninsula. They include to many small scale architectural elemeni» which give us clues about design criteria*; and living stiles of their periods. But for the time being both complexes are released to their destiny. Our pfkuily ;a iliii study la on die lus torical and geograpıeal factors lıavuıg a :diare 1“ the information. Discussed within the architectural framework are climate,. copograpy, building materials, living and utilizing stiles.,\ - :r»(j-jicijd to smaller scale each architectural element 'rro^cue. tbuntsins. derviş selh. etc”» is studied seperatelv Structures of streets, relations between the buudings t:u.u üi6j öîii.'i-“t;i a» vveli iiii one anotnei* are aı»u cousuciui^u ;ls an important mattes.”getting hubn nation about architectural design eriterias of perii-ds inhered. Todav iiisese hugs." complexes axe obnosi, uitaly deierioreied, correoed by nature or destroy ed by human beings. Thereibie we should create a reservation unit dealing with Hekimoğhı Ah Paşa Külliyesi and Abdal Yakup Tekkesi. Regarding rirc orijin of region and traces, giving, îhein new functions to inieuruie with its suiroundmgs would make litis liisloricai site vivid.