Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi çerçevesinde suçta ve cezada kanunilik ilkesi
The principle of legality in crime and punishment within the framework of the European Convention on Human Rights
  1. Tez No: 574158
  2. Yazar: EMRE NİĞDELİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi Çerçevesinde Suçta ve Cezada Kanunilik İlkesi başlığını taşıyan tez çalışmasında, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde düzenlenen suçta ve cezada kanunilik ilkesi incelenmiştir. Söz konusu ilkenin tarihsel gelişim süreci sonrasında uluslararası seviyede korunması ve güvence altına alınması üzerinde durulmuş, bu bağlamda Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin diğer uluslararası sözleşmelerden farklı olarak insan haklarını koruma açısından yargısal bir güvence getirmesi nedeniyle oldukça önemli bir yere sahip olduğu vurgulanmıştır. Temel hak ve özgürlüklerin korunması yönünden vazgeçilmez ve hukuk devletinin bir gereği olan suçta ve cezada kanunilik ilkesinin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde düzenlenme biçimi ve bunun sonuçları incelendiği gibi ilkenin evrensel anlamı çerçevesinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin farklı ülkelerin taraf olduğu davalarda verdiği kararlar incelenmiştir. Bu kararlar, sözleşemeye taraf olan devletlerin kanunilik ilkesini yorumlamaları ve değerlendirmeleri noktasında oldukça önemlidir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kanunilik ilkesini, yalnızca suç ve ceza içeren normların kanunda gösterilmesi olarak değil bununla birlikte suç ve ceza içeren hükümlerin fail aleyhine geçmişe yönelik uygulanmaması olarak da değerlendirmektedir. Ayrıca Mahkeme kararlarında, devletlerin kendi suç ve ceza siyasetlerini belirlemekte özgür olduklarını kabul etmekle birlikte bunu yaparken 7. maddeyi ihlal etmemeleri gerektiğini özellikle vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, which is titled as“The Principle of Legality in Crime and Punishment within the Framework of the European Convention on Human Rights”, the principle of legality in crime and punishment regulated in the European Convention on Human Rights has been examined. The protection of the principle of legality at the international level after the historical development process has been emphasized. In this context, it is emphasized that the European Convention on Human Rights has a very important place because it provides judicial assurance in terms of protecting human rights, unlike other international conventions. The Regulation Process in European Convention on Human Rights and consequences of principle of legality in crime and punishment, which is indispensable for the protection of fundamental rights and freedoms and which is a requirement of the rule of law was examined. However, in the context of the universal meaning of the principle, the decisions of the European Court of Human Rights have been examined for cases in which different countries are parties. These decisions are very important in terms of interpreting and evaluating the legality principle of the Contracting Parties. The European Court of Human Rights has adopted the principle of legality not only as an indication of norms involving crimes and penalties in the law; it also considers that the provisions containing crime and punishment are not applied to the past against the perpetrator. In its judgments, Court acknowledges that states are free to determine their own crime and punishment policies, but it also emphasize that they should not violate Article 7 in doing so.