Ürdün'deki çöl saraylarının araştırılması ve turizme kazandırılması
- Tez No: 57416
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL KAPKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Çalışmada Erken İslam Dönemine ait, Emeviler tarafından yapılan ve çoğu bugünkü Ürdün sınırları içinde bulunan çöl sarayları ele alınmaktadır. Ürdün ekonomisinde önemli yeri olan turizme daha iyi bir şekilde katılmaları için birtakım öneriler getirmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde çöl saraylarının bulunduğu ülke "Ürdün'ün nüfus yapısı, coğrafyası, iklimi, şehirleri, eğitimi, ekonomisi ve tarihi hakkında bilgi verilmektedir. ikinci bölümde Emeviler hakkında bilgi verilmiş, Filistin, Suriye, Ürdün'de bulunan çöl saraylarının yeni ve mimari özellikleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde, turizmin tanımı, Ürdün'deki turistik çekiciliği olan yöreler tanıtılıp, ekonomideki önemi hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde ise çöl saraylarının Ürdün turizmindeki yeri ve bu sarayların turizmde daha iyi şekilde rol oynamaları için neler yapılabileceği hakkında öneriler sunulmaktadır. Sonuç bölümünde ise Erken İslam Dönemine ait çöl saraylarını restore edip Kharraneh sarayını bir otel Amra Sarayını bir Erken İslam Eserleri Müzesi olarak kullanılması, hem sarayların yaşatılması hem de turizme büyük bir katkı yapacağı anlatılmaktadır. vı
Özet (Çeviri)
SUMMARY This survey is about the desert palaces which were built within the present day borders of Jordan in Early Islamic period. One of the main subjects is the more active participation of these palaces in tourism, which is very important for the economy. At first chapter is demografic structure, climate, economy and history of Jordan is introduced. The desert palaces are listed at second chapter followed by the information about rediscovery, locations, construction date, and architectural pirinciples of the palaces. Third chapter is about tourism in Jordan; the different natures and catehegories. The different historical sites are also introduced at this chapter. The input of tourism into Jordanian economy and its development. At fourth chapter the importance of desert palaces at the current tourism activities is discussed. The suggestions for efficently use of these palaces are made and supported by the examples also in this chapter. The fifth chapter is the final.