Rainfall and drought patterns in Jordan
Ürdün'deki yağış ve kuraklık şekilleri
  1. Tez No: 127188
  2. Yazar: QASSEM TARAWNEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAİ ŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Meteoroloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÜRDÜN'DEKİ YAĞIŞ VE KURAKLIK ŞEKİLLERİ ÖZET Su kaynaklarının incelenmesi Ürdün için büyük önem arzetmektdir. Bugün Ürdün'ün karşı karşıya kaldığı en büyük çevresel sıkıntı suyun yetersizliğidir. Ürdün'deki su kaynaklan büyük değişiklikler gösteren yağış oranlarına bağlıdır. Bununla beraber nüfus oranındaki artışa paralel olarak suya olan ihtiyaç da önemli ölçüde artmaktadır. Bu çalışma, yağış oranını geçici süreyle ve yersel olarak analiz etmek suretiyle su kaynaklarının yerini bulmayı amaçlar. Bu amaçla, kullanılan bilimsel yöntemler iklimsel ve çevresel çalışmalar çerçevesinde Ürdün'de ilk kez uygulanmaktadır. Bu çalışmanın ikinci amacı; kuru ve yaş periyotları coğrafi dağılımlarıyla birlikte inceleyerek, çevresel ve iklimsel etkileri bulmaktır. Tez yedi bölüme ayrılmıştır. Birinci bölüm giriş kısmından oluşmaktadır. Bu bölüm, çalışmanın amaçlarını, çalışma alanının ve verilerinin tanımlarını içerir. İkinci bölüm, tezin konularıyla ilgili geçmiş çalışmaların ve literatürün incelenmesini içerir. Üçüncü bölüm, Ürdün'ün iklimsel bölgelerinin farklılıklarını içeren önemli bilgiler içerir. Diğer taraftan bu bölüm dört mevsim boyunca Ürdün'ü etkileyen sinoptik durumları inceler. Dördüncü bölüm, çalışmanın en önemli kısmını meydana getiriyor ve üç kışıma ayrılır. Birinci kısım ülke boyunca yer alan iklimsel bölgelernin yersel analizilerni; kuzeyden güneye ve batıdan doğuya doğru düşen değişken yağış oranı regresyon eğrileriyle incelenmektedir. Bütün regresyon eğrileri kuzeyden güneye ve batıdan doğuya düşen yağışın azaldığını göstermektedir. İkinci kısımda jeostatiksel semivaryogram model uygulanmıştır. Bu metot herhangi bir yer içeren bölgesel bağlılık fonksiyonunu bulmamızı sağlar. Bu bağlılık fonksiyonu yağışın yersel homojenliğini veya heteroj enliğini bölgesel bir değişken olarak ölçer. Bu metotla Ürdün genelinde yapılan yağış tahminlerinde başarı oranı oldukça yüksektir. Batıda ve doğudaki yağış tarzları arasında zayıf bir korelasyon oluşur. Bundan hareketle bu çalışmada, Amman ve diğer bölgeler arasındaki korelasyon ve bölgesel bağlılık belirlenmektedir. Bu metot büyük bir bilgi eksikliğinin olduğu geniş çöl arazileri için yapılan yağış tahminlerine yardımcı olur. Birinci kısımda Ürdün'deki yağış iklimini analiz etmek için harmonik analiz teknikleri kullanılmıştır ve genlikler faz açılan ve varyans oranları belirlenmiştir. Birinci ve ikinci harmoniklerin toplam varyansın %90'mdan fazlasını betimlediği bulunmuştur. Beşinci bölümde çevresel ve iklimsel etki olarak kuraklık incelenmiştir. Kuraklık süresinin şiddeti ve frekansı ülke boyunca belirlenmiştir. Ürdün de çoğunlukla orta derecede kuraklık saptanmıştır. Altıncı bölümde hidrometeorolojinin su kaynaklan ile ilgili önemli bir konusu ele alınmıştır. Su kaynaklarının tasarımında kullanılmak üzere yağış süresi, şiddeti ve frekansı grafiksel olarak belirlenmiştir. En son bölümde sonuçlar ve yeni tavsiyeler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
RAINFALL AND DROUGHT PATTERNS IN JORDAN SUMMARY The study of water resources such as rainfall is considered to be of great importance for Jordan. The great environmental challenge that Jordan faces today is the scarcity of water. Water resources in Jordan mainly depend on rainfall which is subject to great variability. Meanwhile, there is an observed population growth, so there is great demand for water. This study has the objective, to analyze the situation of water resources by studying rainfall temporally and spatially. For this purpose, scientific methodologies such as semivariogram and harmonic analysis methods are applied. The second objective of this work is to investigate the environmental and climatic impacts by studying dry and wet spells with their geographical distribution. This thesis is divided into six chapters. The first chapter is an introduction which describe the objectives of the study area and data. The second chapter presents a historical review of previous studies and a literature survey related to the investigated topics. Chapter three contains valuable information about Jordan in terms of the diversity of its climatic regions. The chapter also discusses the synoptical climatology of the weather patterns that affect Jordan in the main four seasons. Chapter four contains the main body of the study. It has three parts, the first part discuss the spatial analysis in each climatic region throughout the country by finding regressions which describe the spatial distribution of the rate change of rainfall in Jordan. All regressions show a decreasing of rainfall from north to the south and also from west to east In the second part of this chapter, a geostatistical semivariogram model is applied. This method enable us to find the regional dependence function for any site. It measures the spatial homogeneity or heterogeneity of the rainfall as a regional variable. The method shows superiority in estimating rainfall throughout the country. Weak correlation exists between rainfall patterns in the west and east. The correlation and regional dependence between Amman and other sites in Jordan are determined. This method will be helpful in estimating rainfall in the desertic region where there is shortage of information. In part three of this chapter harmonic analysis techniques is used to analyze the precipitation climatology in Jordan, the amplitudes, phase angles and percentages of variances are determined. It is found that the first and second harmonics can describe more than 90 % of the total variances. In chapter five, drought as an environmental and climatic impact is introduced. Drought duration severity and frequency are determined throughout the country. It is found that Jordan mostly enjoys moderate drought. In chapter six, an important subject of hydro- meteorology is considered. The rainfall duration, intensity and frequency is determined as construting figures that can be applied in designing for water resources projects. The last section includes conclusions and fruitful recommendation. IX