Rijit tepe bağ kirişinin yatay yükler altında boşluklu perdelerin davranışına etkisi
- Tez No: 57420
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
- Özet - Çok katlı yapılarda çeçeve sistemler, gerek mukavemet gerekse rijitlik açısından yetersiz kalmaktadır. Bu yüzden perde duvarlarının sisteme eklenmesi ile kuvvetlendirilirler. Boşluklu perdeler, mimari nedenlerle, çekirdek içine giriş çıkış ve tesisat delikleri açmak ihtiyacı ile ortaya çıkmıştır. Çok katlı yapılarda bazen ara katlarda, çoğu kere bina tepesinde tesisat katı oluşturulur.Bu katlarda, çekirdeğe büyük boşluklarla giriş çıkış ihtiyacı kalmaz. Dolayısıyla, bağ kirişlerinin kat yüksekliğince yapılması mümkün olur. Hazırlanan bu çalışmada, yapının en üst katında inşa edilen bu tür rijit bağ kirişlerinin yapının davranışına olan etkisi, yeterli sayıda değişik geometriye ve kat sayışma sahip örnekler çözülerek incelenmiştir. Elde edilen çözüm sonuçlan kolay değerlendirilmeleri amacıyla tablolar halinde sunulmuştur. Ayrıca değişik tiplere ait sonuçların toplu halde grafik üzerinde karşılaştırılması yapılmıştır. Bu çalışmada, ayrıca bu tür sistemlerin tasarımı ve hesabı aşamasında karşılaşılabilecek bazı özel sorulara literatür taranması ile cevap aranmıştır. Bu amaçla, değişik çözüm metotları, bu metotlarda kullanılan yaklaşımlar ve yapılan kabuller özetlenmiştir. Sonuçlarının değerlendirilmesiyle, binanın en üst katında oluşturulacak rijit bağ kirişinin boşluklu perdelerin davranışına olumlu bir etkisinin olmadığı kanaatine varılmıştır. iv
Özet (Çeviri)
-Abstract- Frame systems in multi-story buildings become insufficient in strength and stiflhess. For that reason they are reinforced by shear walls to the system. For architectural reason, coupled shear walls ara built in order to pearce installation holes and to provide utility crossing. In some cases, an installation story is provided at about middle level or at the top of the building which having relatively lesser high and without horizontal utility crossing holes in shear walls. These shear walls act as tie beams which have relatively much more stiflhess than the regular coupling beams in regular story levels. In the present work, the effects of these stiff coupling beams provided at top of the system, on the structural behavior are studied by enough number of numerical analyses for some kind of systems having different geometrical dimensions and stories number. For easy evaluation of the obtained numerical structural analyses results, the conclusions are tabulated; and graphical comparisons are added. On the other hand, in this work, answers to some specials problems in designing and/or analysis stages of this kind of structure are looked for. For that reason different solution methods, approaches by using these methods and assumption in these methods are also resumed. By evaluating analyses problems, it is convinced that the stiff coupling beams at top of the buildings do not have any positive effect to the behavior of coupled shear walls.