Tekrarlayan düşük tedavisine yönelik TGF-β1 içeren mikroemülsiyon sistemlerinin hazırlanması ve in vitro değerlendirilmesi
Preparation of TGF-β1 loaded microemulsion systems for recurrent miscarriage and in vitro evaluation
- Tez No: 574198
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT SAMİ BERKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Gebelik ve bağışıklık sistemi arasında güçlü bir bağ vardır. Temel hedef, güçlü antimikrobiyel bağışıklık varlığında seçici immün tolerans, immünosüpresyon ve immunomodülasyon içeren başarılı bir gebelik sağlamak ve bu durumu sürdürmektir. Genellikle üç ya da daha fazla düşük yapılması olarak tanımlanan tekrarlayan düşük ve başarısız tüp bebek tedavisi aynı karakteristik özelliklere sahiptir. İmmün bozukluk, tekrarlayan düşükte önemli role sahiptir ve yüksek doğal öldürücü hücre aktivitesi bu durumla ilgisi olan en önemli etiyolojilerden birisidir. Çeşitli teorik ilke ve klinik verilere dayalı aşırı endometriyal immün aktiviteyi azaltmayı hedefleyen tedavi, tekrarlayan düşük görülen kadınlarda başarıya ulaşmıştır. İmmünolojik risk faktörü taşıyan kadınların immünoterapi tedavisi gördükten sonra canlı doğum oranında anlamlı artış görülmüştür. Ayrıca, yüksek besin değeri olan ve formülasyonda kullanılan soya yağından dolayı fitoöstrojenik etkisi bulunan iv intralipit emülsiyonların da canlı doğumu arttırıcı özellikte olduğu belirlenmiştir. Son yıllarda, transforme edici büyüme faktörü-β'nın bir izoformu olan TGF-β1'in tekrarlayan düşük ve tüp bebek tedavisinde kullanıldığını gösteren az sayıda da olsa bazı çalışmalar yapılmıştır. Bu tez kapsamında TGF-β1 proteini ve ejakülat içeren mikroemülsiyon formülasyonları çalışılmış ve bulunan sonuçlar etkin maddesiz emülsiyon ile karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Fitoöstrojenik etkiye sahip olması nedeniyle mikroemülsiyonda yağlı faz olarak soya ve keten tohumu yağı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
There is a strong correlation between pregnancy and immune system. The main objective is to ensure and maintain a successful pregnancy involving selective immune tolerance, immunosuppression and immunomodulation in the presence of strong antimicrobial immunity. Recurrent miscarriage which is usually defined as three or more abortions and unsuccessful in vitro fertilization have the same characteristics. Immune disorders play a significant role in recurrent miscarriage and natural killer cell activity is one of the most important etiology related to this situation. Therapies with various theoretical principles and clinical data aiming to reduce excessive endometrial immune activity are successful in women with recurrent miscarriage. A significant increase was observed in the rate of live births following immunotherapy treatment of women with immunological risk factors. Furthermore, live birth enhancing property of iv intralipid emulsions with high nutritional value and phytoestrogenic effect due to the soybean oil in the formulation was also reported. In recent years there are some even though few studies with TGF-β1, the isoform of transforming growth factor-β, for recurrent miscarriage and in vitro fertilization treatment. In the context of this thesis, TGF-β1 protein and ejaculate loaded microemulsion formulations were studied and the results were comparatively evaluated with the placebo emulsion. Soybean and linseed oil were used as the oil phase of microemulsions due to the pyhtoestogenic effect.