Anne-bebek kategorisindeki nüfuzlu pazarlama: Marka-nüfuzlu ilişkisine yönelik bir araştırma
Influential marketing in mother-baby category: An researching intended for relation brand-influential
- Tez No: 574199
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE BİLSEL ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
İnternetin yaygınlaşması ve sosyal medyanın gündelik hayatın bir parçası halini almasıyla birlikte internet ve sosyal medya yoğun olarak kullanılan bir pazarlama aracı konumuna gelmiştir. Markaların dijital araçlardan faydalanarak pazarlama faaliyetlerini sürdürmesi dijital pazarlamanın gelişimini hızlandırmıştır. Böylece nüfuz pazarlaması ortaya çıkmıştır. Bu çalışmanın amacı anne-bebek kategorisinde nüfuzlu pazarlamayı araştırmak, marka-nüfuzlu ilişkisine yönelik açıklamalar getirmektir. Nüfuz pazarlaması, günümüz tüketicisinin satın alma tercihlerini doğrudan etkileyen bir pazarlama yöntemidir. Nüfuz pazarlamasının araştırıldığı çalışmada anne bebek sektöründe yer alan Chicco, E-Bebek, Mothercare, Panço markalarının yöneticileri ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Ayrıca anne-bebek sektöründe yer alan 4 adet influencer ile görüşmeler yapılmıştır. Çalışmada ulaşılan sonuçlar, nüfuz pazarlamasının Y kuşağı annelerin tercihlerini etkilediğini, özellikle yeni anne olan ya da olacak bireylerin anne olan birilerinin deneyimlerinden yararlanmak için nüfuz pazarlamasına ilgi gösterdiğini ortaya koymuştur. Marka yöneticilerinin verdiği yanıtlar neticesinde ise nüfuz pazarlamasının marka tercihlerinde etkili olduğu, buna karşın markanın konumlandırması sebebiyle nüfuz pazarlamasının etkisini göstermediği durumların olabileceği yönünde sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The internet and social media have been a widely used marketing tool, as well as spread of the internet and social media becoming a part of daily life. The fact that brands continue their marketing activities by using digital tools has accelerated the development of digital marketing. Thus, influential marketing has been emerged. The purpose of this study is to research the influential marketing in mother-baby category, to reveal explanation intended for relation brand-influential. Influential marketing is a marketing method which affects directly modern consumer purchasing preferences. In the study, which is researched influential marketing, interviews were conducted with managers of Chicco, E-Bebek, Mothercare and Panço brands in the mother-baby sector. Furthermore, interviews were conducted with 4 influencers in mother-baby sector. The results of the study revealed that influential marketing affects the preferences of Y generation mother, especially that individuals who are mother or will be new mothers are interested with influential marketing to benefit from the experience of mothers. As result of responses given by brand managers, it has been concluded that influential marketing is effective on brand preferences, nevertheless that the situations can be like influential marketing does not show effect because of brand positioning.