Çelik kapı sektöründe tesis yerleşim problemi: Bir uygulama
Facility settlement problem in steel door sector: An application
  1. Tez No: 574203
  2. Yazar: NURETTİN KOÇAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM TÜZEMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Fabrika düzenleme, üretim sistemlerinde, fabrikaların en uygun biçimde dizayn edilmesi anlamı taşımaktadır. Yerleşim düzeni, malzeme ve personel gibi unsurlar ile direkt ilgilidir. Bu düşünceden yola çıkarak, fabrika düzenlemedeki asıl amacın, fabrika içinde üretimsel anlamda hareketlerin en aza indirilmesi olarak tanımlanabilir. Fabrika düzenleme problemi, araştırmacılar tarafından derinlemesine incelenmiştir. Büyük ya da daha küçük boyutlu problemler için çeşitli modeller gerçekleştirilmiştir. Bu modeller, büyük boyuttaki problemler için optimal sonucu veremediğinden, çözüme ulaşmak adına en iyi sonuca en yakın netice verebileceği düşünülen, tavlama benzetimi, genetik algoritma ve yasaklı arama gibi sezgisel algoritmalar geliştirilmiştir. Yapılan çalışmalar detaylıca incelendiğinde, optimal yerleşim düzeni için çoğunluğunda temel amacın, malzemenin taşıma maliyetini, bir kısmında ise çevrim süresini en aza indirmek olduğu karşımıza çıkmıştır. Bu çalışmada, fabrika düzenleme ile ilgili çalışmalar incelenmiş, olabildiğince detaylı açıklanmaya çalışılmıştır. Yapılan araştırmalara ilave olarak çelik kapı sektöründe faaliyetine devam eden bir fabrikada, işyeri düzenleme programı olan VIP-PLANOPT 10 yazılımı kullanılarak yerleşme problemi incelenmiştir. Bu uygulama hem programın sonuçlarından hem de uzman görüşlü alternatif yerleşim düzeninden oluşmaktadır. Bu çalışmanın hedefi, yapılan literatür taraması ile reel işletme üzerindeki uygulamayla fabrika düzenleme konusunda çalışmalarda bulunan araştırmacılara yol gösterici kaynak oluşturmaktır.
Özet (Çeviri)
Factory arrangement means that factories are designed in the most suitable way in production systems. The layout is directly related to elements such as materials and personel. From this point of view, the main purpose of the factory arrangement can be defined as minimizing the movements in the factory in terms of production. The factory regulation problem has been studied in depth by the researchers. Various models have been realized for large or smaller sized problems. Because these models cannot provide optimal results for large-scale problems, heuristic algorithms such as annealing simulation, genetic algorithm and prohibited search, which are considered to be the closest to the best result, have been developed. When the studies are examined in detail, it is seen that the main purpose for the optimal settlement order is to minimize the transportation cost of the material and to minimize the cycle time in some part. In this thesis, the studies related to factory regulation were examined and tried to be explained in as much detail as possible. In addition to the literature, the problem of settlement was investigated in a factory that operates in the steel door sector by using VIP-PLANOPT 10 software, which is the workplace organizing program. This application consists of both the results of the program and the heuristic layout with expert opinion. The aim of this study is to provide a guiding source for the researchers who are working on the regulation of the factory with the practice of real business through the literature review.