Kutadgu Bilig'de ideal devlet adamı
Ideal statesman in Kutadgu Bilig
  1. Tez No: 574206
  2. Yazar: TEMEL KARADENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİT AŞGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kutadgu Bilig'de ideal devlet adamı isimli tezin birinci bölümde; kavramsal çerçeve altında Yusuf Has Hacib ve eseri Kutadgu Bilig hakkında tanıtıma yer verildikten sonra devlet ve Türklerde devlet başlıklarına yer verilmiş, son kısımda ise devlet adamı kavramı ele alınarak yönetici, lider ve devlet adamı arasında ki farklar ortaya koyularak devlet adamı tanımı yapılıp, Kutadgu Bilig'de devlet anlayışı ele alınmıştır. Tezin ikinci bölümünde Kutadgu Bilig'de devlet adamı başlığı altında; hükümdar ve devlet yönetiminde ve siyasetinde etkili olan diğer devlet görevlilerinin, eserde yer alan beyitler ışığında sahip olmaları gereken vasıflar ele alınmıştır. Tezin üçüncü ve son bölümünde ise; eser analiz edilerek devlet adamlarında bulunması gereken özellikler yedi başlık altında genel bir değerlendirme ile sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In Kutadgu Bilig, in the first chapter of his thesis titled ideal ideal statesman;; Under the conceptual framework, Yusuf Has Hacib and his work Kutadgu Bilig were introduced and then the headings of the state and Turks were included. In the last part, the concept of statesman was discussed and the differences between the administrator, leader and statesman were made and the definition of statesman was made. The concept of state is also discussed. In the second part of the thesis, Kutadgu Bilig states that; monarchs and other government officials who are influential in the administration and politics of the state, in the light of the couplets in the work should have the characteristics are discussed. In the third and last part of the thesis; After analyzing the work, the features that should be found in statesmen are presented under a general evaluation under seven titles.