Miyofasiyal ağrı sendromunda üst trapeze uygulanan iskemik kompresyon ile pasif germe ve skapular proprioseptif nöromusküler fasilitasyon tekniğinin etkinliği
The effectiveness of ischemic compression and passive stretch and scapular proprioseptive neuromuscular fasilitation technique in upper trapezius in myofascial pain syndrome
  1. Tez No: 574207
  2. Yazar: SERKAN BAŞTEPE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Miyofasiyal ağrı sendromu (MAS)' ta klinik tablo olarak tetik noktalar sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Tetik nokta tedavisinde sıklıkla kullanılan iskemik kompresyonun etkili olduğu bilinmekle birlikte uzun dönemde bir gevşeme sağlanabilmesi için germe egzersizlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Çalışmamızda İskemik Kompresyon yönteminin yanında Pasif Germe ve Skapular proprioseptif nöromusküler fasilitasyon (PNF) yöntemlerinin etkinliklerini araştırdık. Çalışmamız Şubat- Ağustos 2018 tarihleri arasında S.B.Ü İstanbul Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon EAH bünyesinde, MAS tanılı 102 hasta kabulü ile başlamıştır. Dışlanma kriterlerinden dolayı 4 hasta çalışmadan çıkarılmış, 9 hasta ise çalışma süresince tedaviyi terketmiştir. Çalışmamız 89 hastanın değerlendirme ve tedavi süreçleri sonrası tamamlanmıştır. Çalışmaya 18-65 yaş aralığındaki hastalar kabul edilmiş olup 65 kadın- 24 erkek olduğu ve yaş ortalamalarının da 41.7 olduğu görüldü. Gönüllü onam formları alınan hastalar Vizüel Analog Skala (VAS), Boyun Dizabilite İndeksi (BDİ), West Haven-Yale Çok Boyutlu Ağrı Envanteri (WHY) ve Lateral Skapular Kayma Testi (LSKT) ile değerlendirildi. İstatistiki olarak veriler IBM SPSS Statistics 24 kullanılarak analiz edildi. Tedavi programlarına gün aşırı çağırılan hastalara 2 hafta boyunca toplamda 6 seans tedavi uygulandı. Tedavi öncesi ve tedavi bitiminden bir gün sonra tekrar çağırılan hastalar değerlendirmeye alındı. Sonuç olarak; her iki grupta da VAS ve BDİ verilerinde anlamlı iyileşme görüldü. Gruplar arası değerlendirmede Skapular PNF grup verileri daha anlamlıydı (p0,05). LSKT Nötral pozisyon verilerinde Skapular PNF grubunda anlamlı değişim görüldü. Gruplar arası değerlendirmede bir üstünlük bulunmadı (p>0,05). LSKT 45° abduksiyon grup içi ve gruplar arası Skapular PNF grup verilerinin üstün olduğu görüldü (p0,05). Skapular PNF yönteminin MAS tedavilerinde kullanılabileceği düşünülmekle birlikte daha uzun süreli çalışmalara ihtiyaç olduğu görüldü. MAS kliniğinde özellikle psikolojik ve sosyal faktörler gözönüne alınarak çok boyutlu ağrı envanterlerinin bu tanıda daha çok kullanılabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
In myofascial pain syndrome (MAS), trigger points frequently appear as clinical consequence. Although it is known that ischemic compression, which is frequently used in the treatment of trigger points, stretching exercises are needed for long term relaxation. In our study, we investigated the efficacy of Passive Stretching and Scapular PNF methods in addition to ischemic compression. Our study started with the acceptance of 102 patients with MAS diagnosis between February and August 2018 in S.B.U Istanbul Physical Therapy and Rehabilitation Hospital Department. Four patients were excluded from the study due to exclusion criteria and 9 patients discontinued treatment during the study. Our study was completed after evaluation and treatment of 89 patients. Patients between the ages of 18-65 were included in the study, and 65 were female and 24 were male, and the mean age was 41.7 years. Voluntary consent forms were evaluated by Visual Analogue Scale (VAS), Neck Disability Index (BDI), West Haven-Yale Multidimensional Pain Inventory (WHY) and Lateral Scapular Slide Test (LSST). Data were analyzed using IBM SPSS Statistics 24. A total of 6 sessions of treatment were applied to the patients who were called to the treatment programs every other day for 2 weeks. The patients who were recalled before and one day after the treatment were evaluated. As a result; both groups showed significant improvement in VAS and BDI data. Scapular PNF group data were more significant between groups (p 0.05). LSST Neutral position data showed significant changes in the Scapular PNF group. There was no superiority between the groups (p> 0.05). LSST 45 ° abduction intra-group and inter-group Scapular PNF group data were found to be superior (p 0.05). Although scapular PNF may be used for MAS treatment, longer studies are needed. It was thought that multidimensional pain inventories could be used more in this diagnosis especially considering psychological and social factors in MAS clinic.