İlköğretim 6. sınıf fen bilimleri dersi hücre konusunda sanal gerçeklik kullanımının öğrencilerin akademik başarısı ve derse karşı tutumlarına etkisi
The effect of using virtual reality in 6th grade science course the cell topic on students' academic achievements and attitudes towards the course
  1. Tez No: 574208
  2. Yazar: SERHAN SARIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÖNMEZ GİRGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Teknoloji, günümüz koşullarında eğitim ile hızlı bir şekilde bütünleşmekte ve sınıf ortamlarında gitgide daha yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Teknolojinin eğitime uyumunun da aynı hızda sağlanabilmesi, çağın ve öğrencilerin gereksinimlerine cevap verebilmesi açısından önemlidir. Son dönemde hızla yaygınlaşan teknolojilerden biri de sanal gerçeklik teknolojisidir. Sanal gerçeklik teknolojisiyle üç boyutlu ortamda oluşturulmuş görsel materyaller içerik oynatıcılar sayesinde izleyiciye gerçek hayata yakın bir deneyim sunmaktadırlar. Bu sanal ortamlar, gerçek hayatta gözlenmesi zor, imkânsız ya da tehlikeli durumları ve ortamları gerçeğe yakın bir detayla üç boyutlu olarak gözlemleme olanağını derslerde sağlayabilmektedir. Bu bakımdan sanal gerçeklik teknolojisinin fen derslerine uyumunun sağlanması önemlidir. Bu çalışmada fen bilgisi öğretiminde sanal gerçeklik kullanımının 2017-2018 eğitim öğretim yılında Bursa ili Orhaneli ilçesinde 6. sınıfta öğrenim görmekte olan 100 adet öğrencinin hücre konusundaki başarılarına ve derse karşı tutumlarına etkisini incelemek amaçlanmıştır. Çalışma nicel araştırma yöntemlerinden deneme modelinde tasarlanmıştır. Yansız atamayla oluşturulan deney ve kontrol gruplarına araştırmacı tarafından geliştirilen“Hücre Bilgisi Testi”hücre konusu işlenmeden önce ve sonra ayrı ayrı uygulanmıştır. Deney grubunda ise araştırmacı tarafından derse uygun hale getirilen sanal gerçeklik uygulamaları kullanılmadan önce ve kullanıldıktan sonra“İlköğretim Fen ve Teknoloji Dersine Yönelik Bir Tutum Ölçeği”yardımıyla derse yönelik tutum düzeyleri ve bu düzeyler arasındaki farklar ortaya çıkarılmıştır. Araştırmanın sonucunda sanal gerçeklik teknolojisinden yararlanılarak yapılan hücre konusu öğretiminin öğrencilerin başarılarına ve derse karşı tutumlarına anlamlı ölçüde etki ettiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Technology is quickly integrated into education in today's conditions and is increasingly used in classroom settings. It is important to ensure that technology adapts to education at the same speed so that it can meet the needs of the era and the students. One of the technologies that is rapidly spreading recently is virtual reality technology. The visual materials created in a three-dimensional environment with virtual reality technology provide the audience with a real-life experience thanks to the content players. These virtual environments can provide the opportunity to observe environments which can be difficult or impossible to observe or dangerous in real life in three dimensions with a realistic detail. In this respect, it is important to ensure that virtual reality technology adapts to science courses. In this study, it was aimed to investigate the effect of virtual reality usage in science teaching on 100 students attending 6th grade in Orhaneli district of Bursa province in 2017-2018 academic year. The study was designed as an experimental model of quantitative research methods. The Cell Knowledge Test developed by the researcher in the experimental and control groups generated by random assignment was applied separately before and after the cell subject was processed. In the experimental group, before and after the use of virtual reality applications which were adapted by the researcher, the attitude levels towards the course and the differences between these levels were revealed with the help of an Attitude Scale towards Science and Technology Course. As a result of the research, it was concluded that the use of virtual reality technology in the cell subject teaching has a significant effect on students' achievement and attitudes towards the course.