Düzenli katı atık depo alanlarında sızıntı suyu toplama sistemlerinin matematiksel modellerle tasarımının incelenmesi
- Tez No: 57421
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TALHA GÖNÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Bu çalışmada, katı atık depo sahalarındaki kontrolü sağlamak amacıyla, sızıntı suyu toplama sistemlerinin dizaynına ait araştırmalar ve araştırma sonuçlarından çıkarılmış olan alternatif modeller sunulmuştur. Birinci bölümde konuya genel bir giriş yapılıp, çalışmanın amacı üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde sızıntı suyu toplama sistemleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde kontrol altındaki çöp alanları için sızıntı suyu toplama sistemi dizayn parametreleri tesbit edilmiş ve modellemeler için kabuller araştırılmıştır. Dördüncü bölümde.düzenli depo sahasında sızdırmazlık için diğer modeller sunulmuştur. Beşinci bölümde doğal sindirmeli toprak dolguların dizaynına ait hesaplar yapılmıştır. Altıncı bölümde McBean modeli esas alınarak yapılan sızıntı suyu toplama dizayn kriterleri bilgisayar programı ile çözülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, manage to control in solid waste landfill were presented. Leachate Collection Design models. In the first and second chapter, a general review of the subject and its significance were presented. In the third chapter.modeling for design parameters of landfill bottom liners were researched and this parameters were used for leachate collection system design. In the fourthchapter, present alternative models for leachate collection design were given. In the fifth chapter, design of naturel attenuation landfill were made. In the sixth chapter, for calculation landfill liner hydraulics of landfill liner were researched McBean's model. This model was calculationed by computure. VI