Sentetik polielektrolitlerin kalsiyum sulfat dihidrat kristalizasyonuna etkisi
  1. Tez No: 57422
  2. Yazar: İLKNUR ALPASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUALLA ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Bu çalışmada grup transfer polimerizasyonu ile hazırlanmış akrilat ve metakrilat kopolimerlerinin sulu çözeltideki kalsiyum sülfat dihidrat (CaSO^H^O) kristalizasyonu üzerindeki etkileri kesikli reaktör kullanılarak incelenmiştir. Kristalizasyon engelleyici olarak farklı özellikteki asit gruplarına sahip blok ve rastgele kopolimerler ve homopolimerler denenmiştir. Bu inhibitörlerin (engelleyici) kristalizasyonu önleme derecesi kristalizasyon hızındaki azalma olarak ölçülmüş, kristalizasyon hızındaki azalmaysa kristallenen çözeltinin iletkenlik değerleri vasıtasıyla belirlenmiştir. Sonuç olarak, kalsiyum sülfat dihidrat kristal büyümesini önlemede blok kopolimerlerin rastgele kopolimerlerden daha etkili olduğu ve kopolimerlerin artan molekül ağırlığıyla birlikte gecikme zamanının da arttığı bulunmuştur. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the effects of acrylate and methacrylate copolymers prepared by group transfer polymerization on the crystallization of calcium sulfate dihydrate in aqueous solution have been studied in a batch reactor. Both block, random copolymers and homopolymers with different properties of acid group have been tested as inhibitors for the crystallization. The degree of inhibition of crystallization was measured as reduction in inital cyrstallization rate which was determined by conductivity of cyrstallizing solution. Finally, it was found that block copolymers were more effective than random copolymers in calcium sulfate dihydrate cyrstal growth inhibition. The induction time was increased with increasing molecular weight of copolymers. VI II