Bireysel ve takım sporlarında temel eğitime katılan 8-10 yaş çocuklarda fiziksel ve biomotor özelliklerin karşılaştırılması
Comparison of physical and biomotor characteristics in 8-10 years old children participating in basic education in individual and team sports
  1. Tez No: 574219
  2. Yazar: DİLAN ALADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KIZILET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bireysel ve Takım Sporlarında Temel Eğitime Katılan 8-10 Yaş Çocuklarda Fiziksel ve Biomotor Özelliklerin Karşılaştırılması GİRİŞ: Bu çalışmanın amacı; bireysel ve takım sporlarında temel eğitime katılan 8-10 yaş çocuklarda fiziksel ve biomotor özellikler ile bazı performans özellikleri arasındaki ilişkinin ortaya konmasıdır. Bu sebeple, bu araştırmanın, bu çocukların fiziksel gelişimleri ile ilgili olarak bireysel mi takım sporlarının daha etkili olabileceği hem antrenörlere hem de velilere yardımcı olabilmesi amaçlanmaktadır. Araştırmaya kış spor okuluna katılan 60 kız ve erkek çocuk katılmıştır. Çalışmaya kapsamındaki çocuklar 8 hafta boyunca haftada 2 gün 30 dakika cimnastik, voleybol ve basketbol faaliyetlerine katılacaklardır. Çalışmanın deseni bireysel ve takım sporu yapan çocuklara ön test-son test yapılmıştır. Belirtilen çocuklar hafta sonu spor okuluna gitmekte ve hafta içi başka spor faaliyetlerine katılmamaktadır. BULGULAR: Çalışma sonuçlarına göre bireysel spor yapan çocukların takım sporu yapan çocuklara göre biomotor özelliklerinde(esneklik, denge, bacak kuvveti, el-göz koordinasyonu, genel koordinasyon ve karın kuvveti) daha çok gelişim sağladığı görülmüştür. İstatiksel açıdan bakıldığında da yüksek düzeyde anlamlı farklılık bulunmuştur ( p=,00
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: The aim of this study; The aim of this study is to reveal the relationship between physical and biomotor characteristics and some performance characteristics of 8-10 years old children who participated in basic education in individual and team sports. For this reason, it is aimed that this research can help both coaches and parents in which individual team sports can be more effective in relation to the physical development of these children. 60 girls and boys participated in the winter sports school. Children included in the study will participate in gymnastics, volleyball and basketball activities for 30 minutes 2 days a week for 8 weeks. The pre-test and post- test were applied to the children doing individual and team sports. These children attend the sports school at the weekend and do not participate in other sports activities during the week RESULTS: According to the results of the study, it was observed that the children doing individual sports had more improvement in their biomotor characteristics (flexibility, balance, leg strength, hand-eye coordination, general coordination and abdominal strength) than the children doing team sport. A statistically significant difference was also found from the statistical point of view (p =, 00