Bireysel, ikili ve takım sporlarında müsabakalara katılan 10 yaş grubu sporcuların tgmd-ıı testine göre temel motor özelliklerinin araştırılması
The investigation of basic motor characteristics according to tgmd-ii test to ten age group athletes participating competitions in individual, dual and team sports
  1. Tez No: 289048
  2. Yazar: CANAN BASTIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARSLAN KALKAVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
. Bu çalışmada, bireysel, ikili ve takım sporlarında müsabakalara katılan 10 yaş grubu sporcuların TGMD-II Testine göre temel motor özelliklerinin araştırılması amaçlanmıştır.2010 Nisan ayında ölçüm yapılacak spor dalları ve bu dallarda yeterli sayıda on yaş grubu erkek çocuk olup olmadığını belirlemek için Bursa Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Spor Uzmanları ile ön çalışma yapıldı. Buradan alınan bilgiler değerlendirilerek çalışma için yeterli sayılabilecek sayıda sporcu çocuğun düzenli olarak çalışma ve yarışmalara katıldığı; Hentbol, Futbol, Masa Tenisi, Tenis, Taekwondo ve Yüzme dalları tespit edildi. Tespit edilen dallardan; Taekwondo ve Yüzme Bireysel Sporlar, Masa Tenisi ve Tenis İkili Sporları, Futbol ve Hentbol ise Takım sporları olarak kabul edildi. Ölçüm yöntemi olarak temel motor özellikleri ölçmede yaygın olarak kullanılan TGMD-II Testi uygulandı. Ölçüm yapılması için belirlenen sporcu ve öğrencilerin kulüplerine gidilerek aile ve antrenörlerinden izin alındıktan sonra 2010 yılı Mayıs-Haziran ayları arasında ölçümler alındı. İstatistik yöntem olarak öncelikle verilerin normal bir dağılıma sahip olup olmadığını belirlemek için Kolmogorov-Simirnov ve Spapiro-Wilk normallik testleri uygulandı. Gruplar arasında önemli bir fark olup olmadığını belirlemek için ?=0.05 anlamlılık düzeyinde tek yönlü varyans analizi testi uygulandı (Oneway ANOVA).
Özet (Çeviri)
In this study, for 10 age-group athletes participating to competitions in individual, dual and team sports, according to the test of TGMD- II to investigate basic motor characteristics.In April 2010, sports will be measured and in these sports to determine whether sufficient number of ten age group boys, preliminary has been done with sports experts who are on duty in Bursa provincial directorate of youth and sports. The data were taken from the institution by evaluating for the study, it was determined that sufficient number athletes attended to training and competitions (handball, football, table tennis, tennis, taekwondo, and swimming) as regularly. Taekwondo and swimming individual sports, table tennis and tennis dual sports, however football and handball were accepted as team sports from the sports were determined. The test of TGMD-II which widely used to measure basic motor characteristics was applied as measurement method. After the written informed consent was obtained from the each of family of athletes and coaches, the measurements were applied between the month of may and June in 2010. As statistics method, Firstly, to determine whether the data have a normal distribution, Kolmogorov-Simirnov and Spapiro-Wilk normality tests were performed. To determine whether there is a significant difference between the groups, one- way variance analysis test was performed in the level of significant ?=0.05 (Oneway ANOVA).