Hastanede çalışan sağlık personelinin şiddete maruz kalma durumları, iletişim ve problem çözme becerileri ve etkileyen faktörler
Status of violence exposure of hospital health employees, communication and problem solving skills and affecting factors
- Tez No: 574236
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİME EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Araştırma, hastanede çalışan sağlık personelinin şiddete maruz kalma durumları, iletişim ve problem çözme becerileri ve şiddete maruz kalma durumlarını etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla, tanımlayıcı-ilişki arayıcı tasarımla yürütüldü. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı-ilişki arayıcı tasarımla yürütülen araştırma gerekli izinler alındıktan sonra Kasım 2017- Mart 2018 tarihleri arasında İstanbul'da iki eğitim araştırma hastanesinde çalışan gönüllü 468 sağlık çalışanıyla tamamlandı. Veriler, 37 sorudan oluşan Sosyodemografik Özellikleri Tanılama Formu, İletişim Becerileri Ölçeği (İBÖ) ve Yetişkin Problem Çözme Ölçeği (YPÇÖ) ile toplandı. Ölçek puanları ile bağımsız değişkenler arasındaki ilişki Kruskal Wallis Varyans analizi, Mann-Whitney U testi ile, sayımla belirtilen veriler ise Ki-Kare testi ile değerlendirildi. Değişkenlerin etki büyüklüklerini incelemek için lojistik regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgular:Sağlık personellerinin %42,9'unun şiddete maruz kaldığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim:This study was conducted to determine the exposure to violence, communication and problem solving skills and related factors of health personnel working in hospitals. Material and Method:The descriptive and correlation-seeking study was carried out with 468 healthcare employees of two Education and Research Hospital located in Istanbul between November 2017 and March 2018. The data were collected with a questionnaire consisting of 37 questions, Communication Skills Scale (CSS) and Adult ProblemSolving Scale (APSS). The relationship between scale scores and independent variables was evaluated by Kruskal Wallis variance analysis and Mann-Whitney U test. Data specified by census evaluted with Chi-Square test. Results: 42.9% of health workers were exposed to violence.