İnflamatuar barsak hastalığı tanılı hastalarda anti-TNF alfa ajanların ekstraintestinal manifestasyonlar üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of anti-tnf alpha agents on extraintestinal manifestations in patients with inflammatory bowel disease
- Tez No: 574235
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM ÖZEN ALAHDAB
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
AMAÇ: İnflamatuar barsak hastalıkları (İBH) sadece barsaklarda tutulumla seyreden bir hastalık gurubu değil aynı zamanda eklem, cilt, göz, böbrek, karaciğer, safra yollarını da tutabilen bir hastalıktır. Bunlara 'Ekstraintestinal manifestasyonlar (EİM)' denilmektedir. Yapmış olduğumuz çalışmada İBH tanısıyla takipli EİM olarak periferik/aksiyel artropatisi olan hastaların infliksimab/adalimumab tedavilerine yanıtlarını, bu iki anti-TNF ilacın birbirlerine üstünlükleri olup olmadığını araştırmayı amaçladık. MATERYAL ve METOD: Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi İBH spesifik gastroenteroloji polikliniğinde İBH tanısı ile takipli olup, anti-TNF tedavi alan ve en az 1 EİM'si bulunan hastalar çalışmaya alınmıştır. EİM'si olmayan veya anti-TNF tedavi almayan hastalar çalışmaya dahil edilmemiştir. Hastalık tanısı klinik, biyokimyasal, radyolojik, endoskopik ve histolojik bulgulara göre tanı anındaki güncel Avrupa Crohn ve Kolit Derneği'nin kılavuzuna göre konulmuştur. Hasta dosyaları ve dijital hastane kayıtlarından hastaların sosyodemografik özellikleri (yaş, cinsiyet), hastalık tipi (Crohn ve ülseratif kolit), hastalık yaşı,tutulum yeri, Montreal sınıflandırması, İBH için aldığı tedaviler, ekstraintestinal tutulumları, hastalık aktivite skorları (Mayo ve Crohn hastalığı aktivite indeksi), hemogram ve biyokimya sonuçları, kullanılan anti-TNF tipi ve tedavi öncesi ve sonrası vizüel analog skala (VAS) skorları kaydedilmiştir Periferik ve aksiyel artropatisi olan hastaların anti-TNF öncesi ve en az 3 doz infliksimab ve adalimumab kullanımı sonrasındaki VAS skorları kaydedilmiştir. Bu hastaların VAS skorları tedavi öncesi ve sonrası karşılaştırılmış ve aradaki değişim değerlendirilmiştir. Aynı zamanda hastaların VAS skorlarındaki değişimin infliksimab ve adalimumab kullanımına bağlı fark olup olmadığı araştırılmıştır. Kategorik değişkenler yüzde ile sürekli değişkenler ise normal dağılım gösteriyor ise ortalama ± standart sapma, normal dağılım göstermiyor ise ortanca-sınır değer şeklinde ifade edildi. Tedavi öncesi ve sonrası ağrı skorlarının karşılaştırılması için Wilcoxon testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Inflammatory bowel diseases (IBD) are not only a group of diseases that involve the intestines but also can involve the joints, skin, eyes, kidneys, liver and bile ducts. These are called intestinal extraintestinal manifestations (IIM).. In this study, we aimed to investigate the response of infliximab / adalimumab to patients with peripheral / axial arthropathy and to determine whether these two anti-TNF drugs have superiority to each other. MATERİALS and METHODS: Patients who were followed up with the diagnosis of IBD, having at least one EIM and using one of antiTNF alpha agents in the IBDspecific gastroenterology outpatient clinic of Marmara University Faculty of Medicine were included in the study. Patients without EIM or not receiving anti-TNF treatment were not included in the study. The diagnosis was made according to clinical, biochemical, radiological, endoscopic and histological findings according to the current European Society of Crohn and Colitis guidelines. Sociodemographic characteristics (age, gender), type of disease (Crohn's and ulcerative colitis), age of disease, location of involvement, Montreal classification, treatment for IBD, extraintestinal involvement, disease activity scores (Mayo and Crohn's disease activity) index, hemogram and biochemistry results, anti-TNF type used and visual analog scale (VAS) scores before and after treatment were recorded. VAS scores of patients with peripheral and axial arthropathy were recorded before anti-TNF and after at least 3 doses of infliximab and adalimumab. The VAS scores of these patients were compared before and after treatment and the change was evaluated. At the same time, it was investigated whether the change in the VAS scores of the patients was related to the use of infliximab and adalimumab. x Categorical variables were expressed as percentage ± average deviation if continuous variables showed normal distribution, and median-limit value if normal distribution did not show normal distribution. Wilcoxon test was used to compare pain scores before and after treatment.