Afyonkarahisar Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi'nde oluşan depo gazının matematiksel modeller kullanılarak belirlenmesi
Determination of landfill gas production in Afyonkarahisar Municipal Solid Waste landfill and disposal site by using mathematical models
- Tez No: 574259
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez çalışmasında, Afyonkarahisar Çevre Hizmetleri Belediyeler Birliği'ne üye belediyelerden oluşan tahmini katı atık miktarının belirlenmesi ve farklı modellere göre tahmini gaz oluşum miktarlarının hesaplanması amaçlanmıştır. Bu kapsamda Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisi hakkında bilgiler derlenmiş, proses akım şeması oluşturulmuş ve tesiste depolanacak atık miktarları belirlenmiştir. Depo gazı oluşum miktarlarının tahmininde Tabasaran – Rettenberger, USEPA Landgem modelleri kullanılmıştır. Afçebir Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisinden alınan mevcut saha verileri ile bu modellerden elde edilen veriler karşılaştırılmış ve en uygun modelle ilgili değerlendirmeler yapılmıştır. Bu modellerden elde edilen verilere göre metan gazı oluşum miktarları ve enerji miktarları hesaplanmıştır. LandGEM ve Scholl Canyon modellerinden yaklaşık sonuçlar elde edilmiştir fakat mevcut depo gazı verilerine en yakın sonucu Tabasaran – Rettenberger modeli vermiştir. Afyonkarahisar Çevre Hizmetleri Belediyeler Birliği'ne ait katı atık bertaraf tesisinde 2009-2057 yılları arasında toplam 10.668.451m^3 atık depolanması planlanmaktadır. Tabasaran – Rettenberger modeline göre, bu atıklardan 2009 - 2087 yılları arasında 1.541.352.396m^3 depo gazı ve 770.676.198 m^3 metan gazı oluşacağı tahmin edilmiştir
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to determine the amount of solid wastes generated bymember municipalities of Union of Municipalities of Afyonkarahisar Environmental Services and to estimate the landfill gas production in Afyonkarahisar Municipal Solid Waste Landfill and Disposal Site byusing different mathematical models. In this context, data about the disposal site were collected, process flow chart was prepared, and the amount of solid wastes to be disposed in thesite was calculated. Tabasaran - Rettenberger, Scholl Canyon and USEPA Landgem models were used to estimatethe totallandfill gas production from the disposal site. The available data collected from Afçebir Solid Waste Landfill and Disposal Facility and the data yielded by the mathematical models were compared and evaluations were made according to the most appropriate model. Based on theyielded model data, methane gas generation and energy production were calculated. When compared with the available field data, approximate results were obtained by the LandGEM and the Scholl Canyon models, however, The Tabasaran - Rettenberger model yielded the closest results.Between years 2009-2057, a total of 10.668.451m3 of waste disposal has been planned in the municipal facility. According to the Tabasaran-Rettenberger model, a total gas production of 1.541.352.396 m3 and a methane gas generation of770.676.198 m3 from the waste were estimated for the years 2009-2087.