Katı atıkların ekonomik analizi (Afyonkarahisar Belediyesi örneği)
Economic analysis of solid waste (Sample of Afyonkarahisar Municipality)
- Tez No: 736491
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN YENİLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüzde nüfusun fazlalığı, artan teknolojik gelişmeler, sosyal ve ekonomik imkanlar sebebiyle çok fazla tüketim artışı yaşanmaktadır. Bu tüketim çılgınlığının hem ekonomik hem de sosyolojik boyutları vardır. Tüketim fazlalığı sonucunda ortaya çıkan atıklar, çöpler ve her türlü kalıntı doğaya dönüşü olmayan zararlar vermektedir. Her geçen gün artan küresel ısınma sebebiyle doğaya verilen değerin daha da arttığı dönemlerden geçmekteyiz. Dünyamızı mevsimsel değişmelerden korumak ve gelecek nesillere güzel bir dünya bırakabilmek amacıyla doğayı korumaya önem vermeliyiz. Bunun en güzel örneği olarak katı atıkların temizlenmesini söyleyebiliriz. Katı atıkların temizlenmesi aynı zamanda çok büyük ekonomik maliyetlere sahiptir. Ancak bu atıklar aynı zamanda geri dönüştürüldüğünde çok önemli ekonomik katkılara da dönüştürülebilir. Günümüzde geri kazanılan atıklardan çok fazla yararlanma alanına sahibiz. Bu alanların daha da yaygınlaşması ve ekonomiye katkı sağlaması çok önemlidir. Çevre ve ekonomi ilişkisi aslında çok ortak yöne sahiptir. Örneğin, 1999 depremi, sonrasında yaşanan 2000 krizine sebep olmuştur. Ekonomi hayatın her alanında yer alır. Bu yüzden devletlerin refah artışı ya da ekonomik konularda gelişmelerinin yolları çok yönlüdür. Her alanda tasarruf yapmak ve her fırsatı değerlendirmek bu yüzden çok önemlidir. Daha çevreci bir yaşam sürüp, atıkları değerlendirmek ekonomiye önemli katkılar sağlayacaktır. Bu çalışmada Afyonkarahisar Belediyesi'nin katı atık toplama tesisinin SWOT analizi yapılarak ekonomik yönden bir değerlendirme yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Today, there is a huge increase in consumption due to the excess population, increasing technological developments, social and economic opportunities. This consumption frenzy has both economic and sociological dimensions. Waste, garbage and all kinds of residues resulting from excessive consumption cause irreversible damage to nature. Due to the increasing global warming, we are passing through periods in which the value given to nature increases even more. We should attach importance to protecting nature in order to protect our world from seasonal changes and to leave a beautiful world to future generations. The best example of this is the cleaning of solid wastes. Cleaning up solid waste also has enormous economic costs. However, these wastes can also be turned into very important economic contributions when recycled. Today, we have a lot of areas to benefit from recycled waste. It is very important that these areas become more widespread and contribute to the economy. The relationship between environment and economy actually has a lot in common. For example, the 1999 earthquake caused the 2000 crisis that followed. The economy is involved in every aspect of life. Therefore, the ways for states to increase welfare or develop in economic matters are multifaceted. This is why it is so important to save money in every area and to take advantage of every opportunity. Leading a more environmentally friendly life and making use of wastes will make significant contributions to the economy. In this study, an economic evaluation will be made by making a SWOT analysis of the solid waste collection facility of Afyonkarahisar Municipality.