Anjiyografi ve girişimsel radyoloji ünitesinde çalışan personelin radyasyon maruziyeti
Radiation exposure of personnel working in angiography and interventional radiology unit
- Tez No: 574262
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Girişimsel radyoloji incelemeleri doz ölçümü yönünden son derece karmaşıktır. Kullanılan projeksiyon, diğer bir deyişle hastanın ışınlanan bölgesi sürekli değişir; ayrıca hasta yatağının ve görüntü güçlendiricinin hareketleri nedeniyle ışınlama geometrisinin değişimi önemli diğer bir faktördür. Işınlama sürekli (floroskopik) veya birbirini takip eden statik görüntüler şeklinde elde edilir. Bu ışınlamalarda sistemin kVp, mA ve ışınlama süresi hasta kalınlığına bağlı olarak sürekli değişir. Bu çalışmada amacımız Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı çalışanlarının ve hastaların radyoloji incelemelerinde maruz kaldıkları radyasyon dozu OSL dozimetreler kullanılarak belirlenmiştir. Yapılan çalışmada girişimsel radyoloji ünitesinde toplam üç hekimi iki radyoteknolog ve 129 hastanın doz değerleri belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışanların radyasyon dozlarını değerlendirmek üzere altı aylık süre içinde OSL dozimetreleri ile radyasyon dozlarının ölçümü yapılmıştır. Hastaların işlem sırasındaki dozları ayrı ayrı ölçülmüştür. Hekimler için göğüs (yaka), cilt (kemer) ve bilek olmak üzere iki aylık toplam doz miktarları OSL dozimetreleri yardımıyla ölçüm alınmıştır. Aynı şekilde radyoteknologların göğüs (yaka) ve cilt (kemer) olmak üzere iki aylık toplam doz miktarları ölçülmüştür. Radyolojik girişimlerde floroskopi süresinin tanısal anjiyografilere göre birkaç misli olduğu ve dolayısıyla hasta ve radyoloğun çok daha fazla radyasyona maruz kaldığı görülmüştür. Maruz kalınan radyasyon dozu, hem floroskopi de hem de çekimlerde saniyedeki kare (frame) sayısı azaltılarak önemli miktarda azaltılabilir.
Özet (Çeviri)
Interventional radiology examinations are extremely complex in terms of dose measurement. The projection used, that is, the irradiated region of the patient, changes continuously; further, the variation of the irradiation geometry due to the movements of the patient bed and image amplifier is another important factor. Irradiation is obtained as continuous (fluoroscopic) or sequential static images. In these irradiations the kVp, mA and irradiation time of the system change continuously depending on the patient thickness. The aim of this study was to determine the radiation dose of Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine Department of Radiology by using OSL dosimeters. In this study, it was tried to determine the dose values of three physicians, two radiotechnologists and 129 patients in interventional radiology unit. In order to evaluate the radiation doses of the employees, radiation doses were measured with OSL dosimeters over a period of six months. The doses of the patients during the procedure were measured separately. OSL dosimeters were used to measure the total dose for two months: chest (collar), skin (belt) and wrist. In the same way, the total dose amounts of radiotechnologists for two months, chest (collar) and skin (belt) were measured. The duration of fluoroscopy in radiological interventions was several times higher than that of diagnostic angiography, and therefore the patient and radiologist were exposed to more radiation. The exposure radiation dose can be significantly reduced by reducing the number of frames per second during both fluoroscopy and shots.