Farklı yükseltilerde yaşayan sivrisinek balığı (Gambusia holbrooki Girard, 1859)'nın büyüme özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of growth characteristics of mosquita fish (Gambusia holbrooki Girard, 1859) living at different heights
- Tez No: 574261
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRETTİN KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmada, Güneybatı Anadolu bölgesindeki (Antalya, Burdur, Isparta) 5 doğal göl ve 3 baraj gölünde yaşayan Gambussia holbrooki örneklerinin boy ve ağırlık dağılımı, boy - ağırlık ilişkisi, yaş tayinleri, Von Bertalanffy büyüme eşitliği değişkenleri, kondüsyon faktörü değerleri belirlenmiştir. Bu amaçla değişik göz açıklığına sahip el kepçeleri yardımıyla yakalanan 325 adet G. holbrooki örnekleri incelenmiştir. Yakalanan örneklerin %58,46 'ı dişi, % 41,54 'ı erkek bireylerden oluşmaktadır. Örneklerin ağırlıkları 0,04 -2,92 g ve boyları 1,38 – 6,20 cm arasında değişmiştir. Örneklerin %81'inin 0 yaş grubunda, %19'unun ise 1 yaş grubunda olduğu belirlenmiştir. Kasım 2018 ve Haziran 2019 aylarında yakalanan tüm bireylerin farklı yükseltilerdeki örnekleme yerlerine göre eşey oranı, boy ve ağırlık değerleri incelendiğinde, Sarısu çayı akarsu ağzı populasyonunun % 61,67'si dişi, % 38,33'ü erkek, boylarının 2,38 – 6,20 cm arasında ve ağırlıklarının 0,13 – 2,92 cm arasında olduğu; Kırkgöz Kaynağı populasyonunun % 73,33'ü dişi, % 26,67'si erkek, boylarının 2,50 – 5,31 cm arasında, ağırlıklarının 0,14 – 1,97 g arasında olduğu; Güloluk populasyonunun % 46'sı dişi, % 54'ü erkek, boylarının 2,06 – 3,92 cm arasında, ağırlıklarının 0,10 – 0,59 g arasında olduğu; Gölhisar Gölü populasyonunun % 58'i dişi, % 42'si erkek, boylarının 1,38 – 3,47 cm arasında, ağırlıklarının 0,04 – 0,51 g arasında olduğu; Karataş Gölü populasyonunun % 57,50'si dişi, % 42,50'si erkek, boylarının 1,79 – 3,31 cm arasında, ağırlıklarının 0,05 – 0,42 g arasında olduğu; Karacaören – 1 baraj gölü populasyonunun % 65'i dişi, %35'i erkek, boylarının 1,73 – 2,87 cm, ağırlıklarının 0,05 – 0,28 g arasında olduğu; Onaç baraj gölü populasyonunun % 52'si dişi, %48'i erkek, boylarının 1,52 – 2,80 cm, ağırlıklarının 0,04 – 0,21 g arasında olduğu; Yazır gölü populasyonunun % 40'ı dişi, %60'ı erkek, boylarının 2,02 – 3,32 cm, ağırlıklarının 0,10 – 0,45 g arasında olduğu belirlenmiştir. Populasyonların kondüsyon faktörü değerlerinin, Sarısu'da 1,070; Kırkgöz'de 1,097; Güloluk'da 0,946; Gölhisar'da 0,910; Karataş'da 0,957; Karacaören'de 0,959; Onaç'da 0,953; Yazır'da 0,957 olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, length and weight distribution, height - weight relationship, Von Bertalanffy growth equation variables, condition factor values of Gambussia holbrooki samples living in 5 natural lakes and 3 dam lakes in southwestern Anatolia region (Antalya, Burdur, Isparta) were determined. For this purpose, 325 G. holbrooki specimens which were caught with the help of a hand scoop with a 40 cm diameter and 1 mm opening were examined. 58.46% of the samples were female and 41.54% were male. The weight of the samples ranged from 0.04 to 2.92 g and their length ranged from 1.38 to 6.20 cm. It was estimated that 81% of the samples were in the 0 age group and 19% were in the 1 age group. When the sex ratio, height and weight values of all individuals apprehended in November 2018 and June 2019 according to sampling places at different elevations were examined, 61.67% of the Sarısu stream mouth population was female, 38.33% was male, and their height was between 2.38 - 4.36 cm and their weight between 0.13 and 2.92 cm; 73.33% of Kırkgöz Spring population is female, 26.67% is male, their height is between 2.50 - 5.31 cm and their weight is between 0.14 - 1.97 g; 46% of the population of Güloluk female, 54% male, 2.66 - 3.92 cm in length, weights between 0.10 - 0.59 g; 58% of Gölhisar Lake population female, 42% male, 1.38 - 3.47 cm in height, weight between 0.04 - 0.51 g; 57,50% of Karataş Lake population is female, 42,50% is male, their height is between 1.79 – 3.31 cm and their weight is between 0.05 – 0.42 g; 65% of Karacaören - 1 reservoir population is female, 35% is male, their height is between 1.73-2.87 cm and their weight is between 0.05 - 0.28 g; 52% of Onaç dam lake population is female, 48% male, 1.52 - 2.80 cm in length, weight between 0.04 - 0.21 g; It is determined that 40% of Yazır lake population is female, 60% is male, their height is between 2.02 - 3.32 cm and their weight is between 0.10 - 0.45 g. The condition factor values of the populations were determined as 1,070; 1,097 in Kırkgöz; 0.946 in Güloluk; 0.910 in Gölhisar; 0.957; 0.959 in Karacaoren; 0.953 in Onaç; It has been determined that Yazır is 0.957.