Uluslararası mali kuruluşların Kırgızistan ekonomisindeki yeri
- Tez No: 574269
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
SSCB'nin dağılmasından sonra eski cumhuriyetlerde yaşanan süreç, genel olarak 'transition' (geçiş) süreci olarak adlandırılmaktadır. Geçiş sürecinin ekonomik dönüşüm yönünden 'Merkezi Planlama Ekonomisinden 'Piyasa Ekonomisi'ne geçiş göstergeleri açısından değerlendirildiği görülmektedir. II. Dünya Savaşı 1945 yılında sona erdiğinde ABD, ekonomik, sosyal ve siyasi bir uluslararası yapılanmayı hedef almıştır. Bu ülkenin öncülüğünde Birleşmiş Milletler Sistemi kurulmuş, IMF, Dünya Bankası ve GATT, dünya ekonomisinde piyasa kurallarının işlemesini sağlayacak amaç ve hedeflerle donatılmışlardır. 1990'lann başında SSCB'nin dağılması ile küreselleşmenin Önündeki en büyük engellerden birisi ortadan kalkmıştır. Küreselleşme ile ivme kazanan serbest piyasa ekonomisi tüm dünyada ulaşılması gereken en önemli ekonomik yapı olmuştur. Bu çerçevede uluslararası mali kuruluşlar, serbest piyasa ekonomisine geçiş sürecinde sıkıntılar yaşayan Kırgızistan gibi ülkelere gerek kredileriyle, gerekse de teknik bilgilendirme yoluyla destek vererek küresel ekonomiye entegre etmeye çalışmaktadırlar. Bu tez Kırgızistan'a sağlanan bu kredileri ve sonuçlarım incelemektedir.
Özet (Çeviri)
The period that has hoon c\perienced in ex-USSR republics after the resolution of USSR is called as transition period The transition period is evaluated through the transition indicators from thc Centralized Planned Economy to the Market Economy in terms of economic transformation When the World War is ended in 1948 , the USA aimed to international social, economic and politicaî reconstruction. Led by USA United Nations was established, IMF World Bank and GATT were equipped with the targets that would make market rules to be dominated in the world economy. With the resolution of the USSR at the beginning ofthe 1990's, one of the biggest abstracts that had been threatening the globalization was eliminated. The free market economy which has been accelerated with globalization has become the most important economic structure to be reached. Within this frame international financial institutions are trying to integrate the countries such as Kyrgyzstan, which have faced some troublcs while they have been trying to adapt the market economy , through either giving credits or technical supports. This Thesis studies the credits provided to Kyrgyzstan and their results.