Yatırım projelerinin finansmanı ve 1990 sonrası Kırgızistan'daki durum
Financing of investment projects and after-1990 situation in Kırgyzstan
  1. Tez No: 94656
  2. Yazar: NURGÜL JUMABAEVA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZDEMİR AKMUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Sermaye yatırımları gelişmekte olan ülkelerin ekonomik ve sosyal kalkınma sürecinde önemli bir rol oynamaktadır. Yatırım ve iç tasarruf olanakları kısıtlı olan ülkeler için yatırımlar, mali kaynak ve teknoloji transferi ekonominin gelişmesi ve kalkınmasında önem taşımaktadır. Finans sektörünün istikrarlı biçimde gelişmesi, yabancı kaynakların ve yatırımların ülkeye girişini sağlamak için Kırgızistan da diğer gelişmekte olan ülkeler gibi makro ekonomik sabitliği ve ekonomik gelişmeyi amaçlayan reformları yürütmektedir. Serbest piyasa ekonomisine geçiş süreci içinde olan Kırgızistan yurt içi tasarruf ve yatırımları geliştirmekte, dinamik nitelikte bir özel sektörün gelişimi, ekonominin diğer sektörlerin yeniden yapılanması için gerekli yatırım kaynaklarını temin etme yolundadır. Kırgızistan'ın sahip olduğu doğal kaynakları, sanayi potansiyeli ve pazarı yabancı sermayenin gelmesini teşvik etmektedir. Kırgızistan'a gelen yabancı şirketler en başta enerji, madencilik ve metalürji, inşaat, bankacılık, ulaştırma ve haberleşme, gıda ve tekstil sektörlerinde yatırım yapmaktadır. Kırgızistan bağımsızlığı kazandıktan sonra bir çok uluslararası kuruluşun üyesi olmuştur. Bu durum Kırgızistan'ın anılan kuruluşların finansal kaynaklarına ulaşma imkanını vermiştir. 126Kırgızistan'da yatırım olanaklarının iyileştirilmesi için çeşitli yasal düzenlemeler, ayrıcalık ve kolaylıklar sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra en önemli unsurlardan vergi, yasama, finans, bankacılık sistemlerini sağlamlaştırmaya çalışılmaktadır. Kırgızistan uluslararası piyasalarda kendi yerini güçlendirme politikasını benimsemiştir. 127
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Capital investments play a significant role in process of economical and social development of developing countries. Investments, financial resources, and transfer of technology are very important for economical recovery and development in those countries, which have limited opportunities of investment and home saving. Kyrgyzstan, just like other developing countries, is following reforms aiming economical development with macroeconomic stability in order to provide stable development of financial sector and inflow of foreign resources and investments. In the process of transformation to the free market economy, Kyrgyzstan is in the way of providing recovery of home savings and investments, and necessary investment capital for establishment of dynamic private sector, for reorganization of other sectors of economy. Kyrgyzstan has vast of natural resources, industrial potential and market, that stimulates foreign capital inflow. Foreign companies invest their capital in energetic, metal and non-ferrous metal, construction, banking, transportation and communication, food and textile sectors in Kyrgyzstan. After gaining its independence Kyrgyzstan has become a member of many international organizations. This situation makes possible for Kyrgyzstan to reach financial resources of these organizations. 128In order to increase investment opportunities, Kyrgyzstan provides different legal regulations, privileges and facilities of working. In addition, it makes efforts to strengthen such important elements as legislation, taxation, financial and banking systems. Kyrgyzstan develops policy towards strengthening its place in international markets. 129