Ortaokul eğitim öğretim sürecinin oyunlaştırılmasına yönelik bir web portalı geliştirilmesi
Developing a web portal for gamification of secondary school education process
  1. Tez No: 574278
  2. Yazar: ADEM CELAYİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüzde insanlar oyuna oldukça zaman harcamaktadır. Oyun oynayan kişilerin oyun oynarken daha iyi zaman geçirdikleri görülmektedir. Bu kapsamda da bir yapıyı oyun haline çevirerek uygulamak kişide daha çok istek uyandıracaktır. Bu durumda da karşımıza oyunlaştırma kavramı çıkmaktadır. Oyunlaştırma kavramı tanım olarak oyun unsurlarının oyun dışı alanlarda uygulanması olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışma kapsamında sınıf içi öğrenme ortamlarında oyunlaştırma yaklaşımının kullanılabileceği bir web portalı geliştirilmiştir. Web portalı geliştirilmesi aşamasında öğretmenlerle görüşmeler yapılarak öğrencilerde istendik davranışlar kategorilendirilerek, bu davranışların kazandırılmasına yönelik oyunlaştırma tasarımı geliştirilmiştir. Bu kapsamda oyun bileşenlerinin temelini oluşturan rozet, puan ve liderlik sistemini temel alan bir web portalı tasarlanmıştır. Geliştirilen web portalı 8 öğretmen ve 170 öğrenci ile 8 haftalık süreçte pilot uygulaması gerçekleştirilmiş ve bu pilot uygulama sonrasında elde edilen geri dönütlerin ışığında güncellemeler yapılmıştır. Yapılan güncellemelerin ardından yeniden 8 haftalık uygulama yapılmış ve daha önceki pilot uygulamada yaşanılan aksaklıkların giderildiği görülmüştür. Çalışma sonunda verilen öneriler ile sistemin daha başarılı uygulanacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, people spend a lot of time on the game. People playing have a better time playing. In this context, turning a structure into a game will be more demanding. In this case, the concept of gamification appears. The concept of gamification is defined as the application of game elements in non-game areas. Within the scope of this study, a web portal has been developed in which gamification approach can be used in classroom learning environments. During the development of the web portal, interviews were conducted with the teachers, and the students were asked to categorize their behaviors and to develop them. In this context, a web portal based on the badge, score and leadership system that form the basis of game components has been developed. The developed web portal was piloted for 8 teachers and 170 students over 8 weeks, and updates were made in light of the feedback obtained after this pilot implementation. After the updates, it has been applied again for 8 weeks and it has been seen that the problems experienced in the previous pilot applications have been eliminated. It is predicted that the system will be applied more successfully with the suggestions given at the end of the study.