Denizyolu yük taşımacılığında piyasa analizi ve 2007 krizinin sektördeki firmaların karlılıklarına etkisinin incelenmesi
Market analysis in sea-borne freight transportation and investigation of the effect of 2007 financial crisis on the profitability of companies in the sector
- Tez No: 574285
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMÜR KIZILGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Maliye, İşletme, Marine, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Son yıllarda yaşanan küresel finansal krizler genelde denizcilik sektörünü özelde de denizyolu yük taşımacılığını etkilemiştir. Bu çalışmanın amacı denizyolu yük taşımacılığında piyasa analizi yapmak ve 2007 yılındaki finansal krizin sektördeki firmaların karlılıklarına etkisini incelemektir. Bu amaçla sektörde faaliyet gösteren küresel ölçekli firmaların yıllık olarak yayınladıkları raporlar üzerinden oran analizi yapılarak karlılık ve etkinlik düzeyleri tespit edilerek karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak 2007 finansal krizinin denizcilik sektöründeki şirketlerin mali yapısını olumsuz etkilediği belirlenmiştir. Çalışmanın Haziran 2019 itibariyle denizyolu yük taşımacılığının tüm bileşenlerini kapsayan ilk çalışma olması itibariyle Türkçe yazına katkı sağlaması umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Global financial crises in recent years have affected the maritime sector in general and sea-borne freight transportation in particular. The aim of this study is to analyze the effects of 2007 financial crisis on the profitability of companies in the sector and making market analysis in sea-borne freight transportation. To this end, the profitability and efficiency levels were determined and compared with the ratio analysis through the annual reports published by global companies operating in the sector. As a result, it was determined that 2007 financial crisis adversely affected the financial structure of companies in maritime sector. It is hoped that this study will contribute to Turkish literature as it is the first study covering all components of sea-borne freight transportation as of June 2019.