Kahramanmaraş ilinde gezici mevsimlik tarım işçilerinin sosyo-ekonomik durumu ve sosyal güvenlik sorunları
Socio-economic status and social security problems of migratory seasonal agricultural workers in Kahramanmaraş province
- Tez No: 574286
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜCAHİT PAKSOY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışmada Kahramanmaraş ilindeki gezici mevsimlik tarım işçilerinin sosyo-demografik özellikleri, çalışma şartları ve sosyal güvenlik sorunları incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda Kahramanmaraş ili Dulkadiroğlu, Pazarcık ve Türkoğlu ilçeleri Ağustos ve Eylül 2014 tarihlerinde 209 mevsimlik tarım işçisi ile yüz yüze anket çalışması yapılmıştır. Araştırma sonucunda Kahramanmaraş'a çalışmaya gelen gezici mevsimlik tarım işçilerinin %8,13'nün okuryazar olmadığı, % 24,40'sinin ilkokul mezunu olduğu, %53,11'nin ise ortaokul mezunu olduğu belirlenmiştir. Mevsimlik tarım işçilerinin günlük ortalama ücreti erkeklerde 37,12 TL iken kadınlarda 34,88 TL olarak saptanmıştır. Kahramanmaraş'ta mevsimlik tarım işçilerinin günlük çalışma süresinin 14 saat olduğu tespit edilmiştir. Mevsimlik tarım işçilerinin çoğunlukla barınma için çadır kullandıkları ve çalışma alanlarının yanlarında konaklama yaptıkları tespit edilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda gezici mevsimlik tarım işçilerinin sorunlarının ücret, barınma ve sosyal güvenlik olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the socio-demographic characteristics, working conditions and social security problems of migratory seasonal agricultural workers in Kahramanmaraş. In this context, a face-to-face survey was conducted with 209 seasonal agricultural workers in the Dulkadiroğlu, Pazarcık and Türkoğlu districts of Kahramanmaraş in August and September 2014. As a result of the study, 8.13% of the migrant seasonal agricultural workers coming to Kahramanmaraş were illiterate, 24.40% were primary school graduates and 53.11% were secondary school graduates. The average daily salary of seasonal agricultural workers was 37,12 TL for males and 34,88 TL for females. The daily working time of seasonal agricultural workers in Kahramanmaraş was found to be 14 hours. It was found that seasonal agricultural workers mostly use tents for shelter and stay next to their working areas. As a result of the study, it was found that the problems of migrant seasonal agricultural workers were wages, housing and social security.