Türk Sosyal Güvenlik Hukukunda işverenin prim ödeme yükümlülüğü
The employer's obligation to pay premium in Turkish Social Security Law
- Tez No: 574284
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER MURAT ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Sosyal güvenlik hakkı, anayasal düzeyde korunan, uluslararası sözleşmelerle de varlığı kabul edilmiş vazgeçilemez ve devredilemez temel bir insan hakkıdır. Sosyal sigorta primleri ise bu hakkın gerçekleştirilme aracıdır. Bu nedenle işverenin prim ödeme yükümlülüğünün büyük önem arz ettiği ortadadır. Öte yandan işveren, işçisinin sosyal güvenliğinden kendisi de fayda sağlamaktadır. Bu görüşlerden hareketle, bu çalışmada prim kavramı, prime esas kazanç, prim oranları, prim ödeme yükümlüleri, primlerin ödenme süresi, muhtasar ve prim hizmet beyannamesi ile aylık prim ve hizmet belgesinin nasıl düzenleneceği, asgari işçilik, yanlış veya yersiz alınan prim ödemeleri, prim oranlarını etkilediği için prim teşvikleri ile son olarak gecikme cezası ve gecikme zammı konuları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The right to social security, is a constitutional right, which is also an inalienable and fundamental human right that is also accepted by international conventions. Social security premiums are the tool of this right's realization. For this reason, it is clear that the employer's obligation to pay premium is at upmost importance. On the other hand, the employer benefits from the employee's social security as well. In these regards; this thesis debates the subjects of premium, earning taken as basis for the premium, premium rates, obligations to pay premium, the durations for premium payments, the configuration of concise, premium service declaration and monthly premium and service documents, minimum labor, undue premium payments, premium incentives (for their effects on premium rates), and finally delay penalties and late fees.