İstanbul'da gecekondu önleme bölgelerinde Bayındırlık Bakanlığı'nca uygulanan konutların yapım standartları yönünden araştırılması
  1. Tez No: 57429
  2. Yazar: ÖZNUR ARAS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNSEL ALVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Kalkınma çabası içinde ve gelişmekte olan ülkemiz girdiği sanayileşme sürecinde kırsal alandan büyük kentlere belirgin bir nüfus hareketi yaşamaktadır. Bu göçün sonucu oluşan kentleşme hareketi ile birlikte;kentlere göç eden nüfusun konut edinebilecek bir güce sahip olmaması, büyük kentlerdeki aşırı nüfus yığılması ve barınma koşullarının talebe cevap verememesi sonucu yoğun bir konutsuzluk sorunu oluşmuştur. Gecekondu olgusu; bu yoğun konutsuzluk sorununa en kestirme ve en ucuz çözüm yolu olarak belirmiştir.Konut ve gecekondu sorunu günümüzde de önemini koruyarak süregelmektedir. Gecekondu Önleme Bölgeleri (GÖB), bu gerçekten yola çıkarak, ülkenin sorunu yaşayan kentlerinde. gerek gecekondulaşmayı önlemek,gerekse düşük gelirli kesime konut üreterek sorunun çözümüne katkıda bulunmak amacıyla kamu tarafından oluşturulmuştur. Çalışmanın amacı; Gecekondu Önleme Bölgelerindeki uygulamaları, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı uygulama yönetmeliği,3. sınıf inşaat standartları yönünden,günümüz koşullarına göre inceleyerek bu uygulamaların gecekondu çözümünde ulaştığı noktayı belirlemektir. Dört bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde, gecekondu olgusu bütünde incelenmiş.kamunun konut ve gecekondu sorununa getirdiği çözümleri irdelemek amacıyla, ülkemizde uygulanan konut politikaları koşutunda,gecekondu olgusunun yasal evrimi saptanmıştır. Gecekondu Önleme Bölgeleri, ülkemizde konut edindirme biçimlerinden biri olarak ele alınmış,diğer konut edindirme biçimleri arasındaki etkinliği araştırılıp, bölgelerin oluşum ve elde edilme süreçleri belirlenmiştir. İstanbul'daki gecekondulaşma ve Gecekondu Önleme Bölgelerinin oluşlunu anlatılmıştır.VIII İkinci bölümde; 775 Sayılı Gecekondu Yasası gereği oluşturulan GÖB'inde Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın saptadığı koşullar doğrultusunda istenen uygulama standartları irdelenmektedir. Üçüncü bölümde; ikinci bölümdeki belirlemeler doğrultusunda İstanbul'da seçilen plot bölgeler (Maltepe-Esenkent, Kartai-Dolayoba, Ümraniye-Şerifali Çiftliği, Soğanlık, Örnek Mahallesi) baz alınarak GÖB'lerinde uygulaması Bakanlık tarafından yapılan konutların yapısal analizlerine, kıyaslamalarında yer aldığı fotoğraf ve detaylara yer verilmiştir. Dördüncü bölümde; yapılan analizler sonucu üretilen konutların istenen amaca hizmet edip etmediği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey, which is struggling to industrialise and develop has been facing a significant population movement from nival to urban areas. A big housing problem appeared with the lack of canditions to face shelter needs of overpopulater metropolitan areas and with migrants poor economic condions as a result of this movement Shortest solution to the housing problem and they still keep their importance nowadays. The Sguat House Prevention Areas (SHP A) have been estalished by goverments in order to stop building Sguat houses and to build proper houses at a reasanable price for the people with limitted incame The basic purpase of this theis is to evaulate and deseri the practises in SHP A's regarding the Third Grade Building Standarts, Ministry of Construction and Housing Regulations. This study has four sections. The concept of“Squat Houses”was examined as a whole ant the legal evaluation of sguat houses was deseribed in order to probe the solutions of the problems of Squat Houses and housing policies suggested by governmentsin section I. SHP A's were examined as one of the ways of salving housing problem in our country. Its effectivenes in betwen athers ways of solving housing problem is campared and the evoulation of the the possesion phase of the area is also explained. The fact of Suquat Houses and Squat House Prevention Areas was explained in this section. The Aplication Standarts Procedure, Squat Law numk 775 of Ministry of Construction and Housing, in SHP A's were examined in section H In the third section, some example SHP A's in Istanbul were examined. These areas are Maltepe, Esenkent, Kartal, Dolayoba, Ümraniye, Şerifali Çiftliği, Soğanlık ve Ömek Mahallesi. The constructional Analysis of the houses which were built by the ministry in SHP A's and comparative photos and details also took place in this section.X In section IV, it was discussed if the houses produced by the Ministry in SHPA's serve the purpose or not in our time.