Deri ve konfeksiyon atelyelerinde gürültü sorunu ve denetimi (Zeytinburnu örneği)
  1. Tez No: 57428
  2. Yazar: FERİHAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜJGAN ŞEREFHANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Bu çalışmada, gürültünün insan üzerindeki etkilerine, Zeytinburau'nda bulunan atelyelde gürültü konusunda yapılan incelemelere ve çözüm önerilerine yer verilmiştir. Çalışma 3 ana bölüm ve 2 ek bölümden oluşmuştur. 1. bölümde, genel olarak gürültünün insan üzerindeki etkileri incelenmiştir. 2. bölümde, Zeytinburnu'nda bulunan atelyelerin genel özelliklerine, bu özelliklerin gürültü düzeyineye etkileri açıklanacak, ayrıca, anket çalışması ile gürültü düzeyi ölçüm sonuçlarının değerlendirilmesine yer verilmiştir. 3. bölümde, sonuçta ateyelerde var olan gürültü sorununun ortadan kaldırılması yada kabul edilebilir sınır değerlere indirilebilmesi amacıyla alınabilecek önlemlere, başka bir anlatımla gürültü denetimine yer verilmiştir. Ek bölümlerde, l.ek bölümde, incelenen atelyelerin planlan, fotoğrafları v.b yer almaktadır. 2. ek bölümde, Zeytinburnu'ndaki atelyelerde yapılmış olan anket çalışmasıyla ilgili daha ayrıntılı bilgiler yer almaktadır. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY We discussed at this study, the effects of the noise on the human being, the searching about the noise in atelier placed in Zeytinburnu and some suggestions for solving the problem. This study include 3 chapter and 2 supplement chapter în 1. chapter, we searched general effects of noise in human being. İn 2. chapter, we discussed about the general specialities of ateliers of Zeytinburnu, we explained the effects of these specialihes to the noise, and we gave some notes about the results of enquiry and the results of measurement of noise altitude. İn 3. chapter, as a result, we discussed the precaution for dissoluing the noise prablem in ateliers, or diminishing it to acceptable rate, in other words inspection of noise. At Supplement chapters; İn 1. Supplement chapter, the photos and the plans of searched ateliers. İn 2. Supplement chapter, more detailed informations about the enquiry made in ateliers in Zeytinburnu.