TRT Türk Halk Müziği repertuvarında bulunan Van yöresi türkülerinin ortaöğretim müzik derslerinde kullanılabilirliği üzerine bir inceleme
A study on the usability of the Van region folk songs in TRT Turkish Folk Music repertoire in highschools
- Tez No: 574295
- Danışmanlar: PROF. İSMET DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmada TRT Türk Halk Müziği repertuvarında bulunan Van yöresi türkülerinin, MEB Ortaöğretim müzik derslerinde hedef kazanımları destekleyici olarak kullanılabilirlik durumu incelenmiştir. Çalışmada, Van yöresi türkülerinin makam özellikleri açıklanmış, Türkü sözlerinin eğitim müziğine uygunluğu incelenmiş ayrıca Van yöresi türkülerinin MEB değerler eğitimi projesinde kullanılabilirlik durumlarının tespiti amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini TRT Türk halk müziği repertuvarında bulunan 4991 sözlü ve sözsüz (çalgısal) eser, örneklemini ise makam özelliği taşıyan 45 Van yöresi türküsü oluşturmaktadır. Her türkü makam yönünden, türkü sözlerinin ortaöğretim müzik derslerinde kullanımının uygunluğu yönünden ve türkülerin değerler eğitiminde bir materyal olarak kullanılabilirlik durumu yönünden ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Araştırma nitel bir araştırmadır. Verilerin elde edilmesi aşamasında TRT Türk Halk Müziği repertuvarındaki Van yöresi türküleri belgesel tarama tekniği ile tespit edilmiştir. Türküler makam, sözlerin ortaöğretim müzik derslerinde kullanımının uygunluğu, değerler eğitimi açısından kullanılabilirlik durumları ve özellikleri açısından incelenirken içerik çözümlemesi yöntemi kullanılmıştır. Tespit edilmiş bulgular tablolar ve grafiklerle gösterilmiş ve değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda ortaöğretim müzik derslerinde müfredata uygun ve değerler eğitimi açısından kullanıma uygun olduğu ve uygun olmadığı düşünülen Van türküleri belirlenmiş ve tablolarda belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the usability of the Van region melodies in TRT Turkish Folk Music repertoire as a supportive of the target achievements in MEB Secondary Music lessons was examined. In this study, the characteristics of the melodies of Van region have been explained, it is aimed to examine the suitability of the lyrics of the folk songs to the educational music and to determine the usability status of the folk songs of the Van region in the MEB values education project. The population of the research is composed of 4991 verbal and non-verbal (instrumental) works in TRT Turkish folk music repertoire, and the sample is composed of 42 Van folk songs. Each folk song was evaluated separately in terms of authority and procedure, in terms of the conformity of the lyrics with the music of education, and the usability of folk songs as a material in values education. The research is a qualitative research. In the process of obtaining data, folk songs of Van region in TRT Turkish Folk Music repertoire were determined by documentary scanning technique. The content analysis method was used while examining the suitability of the lyrics and the usability status and features of the values education. The findings were presented and evaluated with tables and graphs. As a result of the research, the Van folk songs which are thought to be suitable and suitable for use in terms of values education in the curriculum of secondary education music were determined and indicated in the tables.