Lineer gecikmeli denklemlerin çözümlerinin salınımlılığı
Oscillation of solutions of linear delay equations
- Tez No: 574300
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERMİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, giriş kısmına ayrılarak genel bir literatür bilgisi verilmiştir. İkinci bölümde, gerekli temel tanımlar ve kavramlar tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde, birinci mertebe gecikmeli lineer diferensiyel denklemlerin çözümlerinin belli bazı salınımlılık kriterleri verilmiştir. Dördüncü bölümde, birinci mertebe birkaç gecikme terimli lineer diferensiyel denklemlerin çözümlerinin salınımlılığı için bazı yeter şartlar incelenmiştir. Beşinci bölüm ise tartışma ve sonuç kısmına ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. The first chapter is devoted to the introduction section and provide a generel knowledge of literature. In the second chapter, the necessary basic concepts and definitions are introduced. In the third chapter, some certain criterias for oscillation of solutions of first order delay diferential equations are given. In the fourth chapter, oscillation of solutions of first order delay diferential equations with several arguments are investigated and some certain sufficient conditions for such differential equations are given. The fifth chapter is devoded the discussion and conclusion.