Birinci mertebeden lineer fark denklemlerinin bir sınıfının çözümlerinin davranışı üzerine
On the behavior of solutions of a class of first-order linear difference equatons
- Tez No: 831176
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR BOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tezde, birinci mertebeden gecikmeli lineer fark denklemlerinin bir sınıfının çözümlerinin davranışı incelenerek çözümlerinin salınımlılığı üzerine bazı yeni sonuçlar verilmiştir. Tez, beş bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde, fark denklemlerinin tarihi süreci ve uygulama alanları hakkında bilgi verilmiş ve bu tip denklemlerin salınımlılığının üzerine yapılmış olan temel çalışmalarda elde edilen bazı sonuçlar verilmiştir. İkinci bölümde, fark denklemleri ve denklemlerin salınımlılığı ile ilgili temel tanım ve kavramlara yer verilmiştir. Üçüncü bölüm, tezin orijinal bölümü olup birinci mertebeden lineer fark denklemlerinin bir sınıfının çözümlerinin davranışı üzerine yeni sonuçlar verilmiştir. Dördüncü bölüm, tezin yine orijinal bölümü olup birinci mertebeden gecikmeli neutral fark denklemlerinin çözümlerinin davranışı incelenmiş ve yeni sonuçlar verilmiştir. Beşinci bölüm, tartışma ve sonuç bölümü olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the behavior of the solutions of a class of first-order linear difference equations with delay is investigated and some new results are given on the oscillations of their solutions. The thesis consist of five chapters. In the first chapter, information about the historical process and application areas of difference equations is given and some results obtained by the main studies on the oscillations of such equations are given. In the second chapter, basic definitions, about the difference equations and their oscillations are given. In the third chapter is the original chapter of this thesis and in there new results on the behavior of the solutions of a class of the first-order linear difference equations with delay are given. The fourth chapter is the original part of the thesis, and the behavior of the solutions of the first order delayed neutral difference equations is examined and new results are given. The fifth chapter is given as the discussion and conclusion part.