CT çekimlerinde doku kalınlığı ve cihaz parametrelerinin doza etkisinin incelenmesi
Effects of CT device parameters on imaging
  1. Tez No: 574303
  2. Yazar: BUKET ÇEÇEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI SARPÜN, DR. AYSUN İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bilgisayarlı tomografi (Computed Tomography; CT), kolime edilmiş x-ışını kullanılarak, incelenen bir nesnenin kesitsel görüntüsünü oluşturmaya yönelik bir radyolojik görüntüleme yöntemidir. CT görüntülerinin elde edilmesi esnasında x-ışınları üretmek için cihazda farklı voltaj (kV) ve farklı akım (mA) değerleri kullanılabilmektedir. Bu farklı voltaj (kV) ve farklı akım (mA) değerlerinin oluşturacağı x-ışınları için hastanın alacağı doz miktarları değişmektedir. Ayrıca hastanın vücut yapısı da bu doz değerlerinde etkilidir. Daha önce yapılan çalışmalarda kV değerleri kullanılarak ölçümler yapılıp doz karşılaştırılması yapılmıştır. Bu çalışmada ise farklı kV, farklı mA, farklı doku ve kesit kalınlıkları seçilerek bilgisayarlı tomografi doz göstergesi (CTDI) ile yapılacak ölçümlerde en düşük dozun hangi parametrelere bağlı olduğu belirlenecektir. Bu çalışmada hastanın alacağı doz, vücut eşdeğeri bir fantom kullanılarak hem cihaz parametrelerinde farklı voltaj ve farklı akım değerleri için, hem de faklı doku kalınlıkları için fantom içerisinde bulunan iyon odası yardımıyla ölçülecektir. Gerekli karşılaştırmalar yapılarak doz değerlerine göre optimum voltaj ve optimum akım değerleri farklı doku kalınlıkları için belirlenecektir.
Özet (Çeviri)
Computed tomography (CT) is a radiological imaging method for cross- sectional view of an object using collimated x-rays. Different voltage and current values are adjustable parameters for operation of CT, which are important for the x-rays beam. Also, these parameters are very effective in determining dose of the patient. In this study, the dose to be taken by the patient will be measured with the help of a phantom (computed tomography dose indicator (CTDI) phantom) using the body equivalent and with the help of an ion chamber located in side CTDI phantom at different voltage and different current values in the device parameters and for different tissue thicknesses. With necessary comparisons, optimum voltage and optimum current values will be determined for different tissue thicknesses according to dose values.