Hemen hemen alfa-kosimplektik psödo-metrik manifoldlar
Almost alpha-cosymplectic pseudo-metric manifolds
  1. Tez No: 574302
  2. Yazar: MURAT ESENDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, giriş kısmına ayrılarak genel bir literatür bilgisine adanmıştır. İkinci bölümde, gerekli temel tanımlar ve kavramlar sunulmuştur. Üçüncü bölümde, hemen hemen alfa-kosimplektik psödo-metrik manifoldlar incelenmiştir. Bu bölüm dört kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda, hemen hemen alfa-kosimplektik psödo-metrik yapıların temel özellikleri verilmiştir. İkinci kısımda, hemen hemen alfa-kosimplektik psödo-metrik yapıların bazı eğrilik özellikleri araştırılmıştır. Üçüncü kısımda, belli bazı paralel tensör alanlarına sahip hemen hemen alfa-kosimplektik psödo-metrik yapılarla ilgili bazı sonuçlar elde edilmiştir. Son kısımda, hemen hemen alfa-Kenmotsu psödo-metrik yapılar üzerinde bazı sonuçlar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three chapters. The first chapter is devoted to the introduction section and provide a general knowledge of literature. In the second chapter, the necessary basic concepts and definitions are presented. In the third chapter, the almost alpha-cosymplectic pseudo-metric manifolds are investigated. This chapter consists of four subchapters. In the first subchapter, the fundamental properties of almost alpha-cosymplectic pseudo-metric structures are given. In the second subchapter, some curvature properties of almost alpha-cosymplectic pseudo-metric structures are studied. In the third subchapter, some results are related to almost alpha-cosymplectic pseudo-metric structures with some certain parallel tensors are obtained. In the last subchapter, some results on almost alpha-Kenmotsu pseudo-metric structures are found.